logo yeni

calisanlar2 copy

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPARAK TEKNİKER(TH) KADROSUNA ATANMANIN MAAŞA ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

teknikÇeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yaparken Tekniker(TH) unvanı kazandıran iki yıl süreli yükseköğrenim kurumlarından mezun olanların “Tekniker” kadrosuna atanabilmesi, unvan değişikliği sınavı sonucuna göre olabilmektedir.

Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, Tekniker kadrosunu unvan değişikliğine tabi kadrolar arasında saymıştır. Bu Yönetmeliğe göre, başka bir kadro unvanındaki memurun Tekniker kadrosuna atanabilmesi için unvan değişikliği sınavına girmesi gerekiyor.

Tekniker kadrosuna unvan değişikliği suretiyle atanan memurun maaşı, önceki unvanına ve aylık/kadro seviyesine göre farklı miktarlarda artabilmektedir.

Bu yazımızda, kazanılmış hak aylık seviyeleri 1.derecede olan ve bulundukları unvanlarda atanabilecekleri en üst dereceli kadrolarda görev yapan bazı unvanlardaki memurların, unvan değişikliği yaparak 1.derece Tekniker(TH) kadrosuna atandıkları durumlarda aylık net maaşlarının ne kadar artacağından söz edilecektir.

Hesaplama yapılırken, önlisans mezuniyeti nedeniyle ilgililerin intibakının daha önce yapılmış olduğu varsayılmıştır.

Öte yandan, unvan değişikliği yoluyla Tekniker unvanlı kadroya atananların aylık maaşlarındaki artış miktarı, çalışılan kurum ve yerden kaynaklı zam ve tazminat farklılıkları nedeniyle, aşağıdaki belirtilen miktarlardan daha fazla olabilir.

Unvan değiştirerek Tekniker kadrosuna atanma halinde net maaş artışı

(2018 yılının ilk yarısında ve %15 gelir vergisi diliminde)

Tekniker Kadrosuna Atananların

Eski Unvanı

Aylık Maaştaki

Artış Miktarı

Teknisyen

398 TL

Bilgisayar İşletmeni

455 TL

Koruma Ve Güvenlik Görevlisi

511 TL

Şoför

567 TL

Zabıta Memuru

500 TL

Şef

326 TL

Memur

567 TL

Hizmetli

939 TL

*Çalışılan yer, bölge ve kurumdan kayaklı yan ödeme ve özel hizmet tazminatı farklılıkları, sosyal denge tazminatı, ikramiye ve fazla çalışma ücreti gibi ödemeler dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.