logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELDİKTEN SONRA BİRİM VEYA KURUM DEĞİŞTİRENLERİN YERİNE YEDEKLER ATANIR MI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme4Kurumlarca açılan görevde yükselme sınavları sonucunda asil listede yer alarak ataması yapılan personelin, aynı unvanla veya farklı unvanda birim ya da kurum değiştirmesi söz konusu olabilmektedir.

Asil listede olup da sınavın geçerlilik süresi içinde birim veya kurum değiştiren personelin yerine, bazı hallerde yedek listede olanların ataması yapılabilmektedir.

Bazı kurumlar görevde yükselme sınavlarında yedek liste de belirliyor

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik, görevde yükselme sınavları neticesinde başarılı sayılmak için gerekli puanı alanların sayısının duyurulan kadro sayısından fazla olduğu durumlarda, kurumlar tarafından gerek duyulması halinde asıl aday sayısını geçmeyecek kadar yedek aday belirlenebilmesine imkan tanımıştır.

Kurumlar yedek liste belirlemiş ise, görevde yükselme sınav duyurusunda belirtilen kadroların çeşitli sebeplerle boş kaldığı veya sınavın geçerlilik süresi içerisinde çeşitli sebeplerle boşaldığı hallerde, boş kalan veya boşalan bu kadrolara yedek listede yer alanların ataması başarı sıralarına göre yapılmaktadır.

Kadrolar hangi şekilde boşalırsa/boş kalırsa yedeklerden atama yapılabilir?

Görevde yükselme sınavı sonucunda belirlenen yedek listede yer alanların atanabilmesi, sınav duyurusunda belirtilen kadroların boş kalması veya boşalması hallerinde mümkün olabilmektedir.

Açıklanan asil listede yer alanlardan;

*Çeşitli sebeplerle sınavı geçersiz sayılanların yerine,

*Gerekli nitelikleri taşımadığı için ataması iptal edilenlerin yerine,

*Geçerli mazereti olmaksızın, atandığı göreve süresi içinde başlamayanların yerine,

*Atanma hakkından vazgeçenlerin yerine,

*Emekli olanların, ölenlerin, memurluktan çekilenlerin veya memurluktan çıkarılanların (OHAL KHK’ları kapsamında kamu görevinden çıkarılma dahil) yerine,

*Başka bir kadro unvanına veya başka kuruma naklen atananların yerine

sınav sonuçlarının geçerli olacağı süre içinde, yedek listeden başarı sırasına atama yapılır.

Birim/kurum değiştirenlerin yerine yedeklerden atama

Görevde yükselme sınav sonucuna göre sınav duyurusunda belirtilen bir kadroya ataması yapılan personel;

-Kurumunda aynı unvanla birim değiştirdiğinde, yerine yedekler arasından atama yapılamaz.

-Kurumunda farklı unvanla birim değiştirdiğinde, sınav sonuçlarının geçerlilik süresi içinde yerine yedekler arasından atama yapılır.

-Başka bir kuruma aynı unvanla veya başka bir unvanla naklen atandığında, sınav sonuçlarının geçerlilik süresi içinde yerine yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.