logo yeni

calisanlar2 copy

BELEDİYELERDE MÜDÜR KADROLARINA ATANACAKLARDA HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

personel2Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda görev yapan Devlet memurlarının, bu yerlerdeki müdür ve şube müdürü unvanlı kadrolara atanmasında aranan şartlar, unvanlara göre farklılık gösterebiliyor.

Belediyelerde görev yapan Devlet memurları, gerekli şartlara sahip olmak suretiyle girecekleri yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmaları (atama yapılacak kadro sayısı ölçüsünde) halinde, kurumlarında görevde yükselme suretiyle müdür/şube müdürü unvanlı kadrolara atanabilmektedirler.

Belediyelerde “Müdür” ve “Şube Müdürü” unvanlı kadrolar için açılacak görevde yükselme sınavlarına başvuruda bulunabilmek için, adayların bazı şartlara sahip olması gerekiyor.

Belediyelerde müdür/şube müdürü kadrolarına atanmada aranan şartlar

Belediyelerde görevde yükselme suretiyle müdür/şube müdürü kadrosuna atanabilmek için açılan sınavlara başvurabilmek için;

A- 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi uyarınca aranan hizmet süresi şartına sahip olmak gerekir. Örneğin 1.derece müdür kadrosuna atanabilmek için, lisans mezunu olanların en az 10 yıl, iki yıl süreli yükseköğrenim mezunu olanların ise en az 12 yıl hizmetinin bulunması gerekir.

B- Fakülte veya en az dört yıllık yüksekokul mezunu olmak gerekir. Ancak, 18 Nisan 1999 tarihinde memuriyette bulunanlardan aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar da, görevde yükselme uygulamalarında dört yıllık yükseköğrenim mezunu sayılmaktadırlar.

C- Ayrıca;

   1-Belediye, Bağlı Kuruluşları ve Mahalli İdare Birliklerinde

     a-) Aşağıda sayılan müdürlüklere atanabilmek için, bu müdürlüklerin görev alanı ile ilgili eğitim ve öğretimde bulunan yükseköğrenim kurumlarının ilgili bölümlerinden veya bu bölümlere denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor (Teknik öğrenim mezunu olmayı gerektiren müdürlükler):

       - Bilgi İşlem Müdürü

       - Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürü

       - Etüd Proje Müdürü

       - Fen İşleri Müdürü

       - Gecekondu Ve Sosyal Konutlar Müdürü

       - İmar Ve Şehircilik Müdürü

       - Ruhsat Ve Denetim Müdürü

       - Kentsel Tasarım Müdürü

       - Mezbaha Müdürü

       - Park Ve Bahçeler Müdürü

       - Plan Ve Proje Müdürü

       - Sağlık İşleri Müdürü

       - Su İşleri Müdürü

       - Su Ve Kanalizasyon Müdürü

       - Temizlik İşleri Müdürü

       - Ulaşım Hizmetleri Müdürü

       - Veteriner İşleri Müdürü

       - Yapı Kontrol Müdürü

       - Şube Müdürü

     b-) Aşağıda sayılan müdürlüklere atanabilmek için, yükseköğretim kurumlarından veya denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak ve ayrıca açılacak sınava son müracaat tarihi itibariyle hizmetinin iki yılını uzman, sivil savunma uzmanı, şef, ayniyat saymanı, kontrol memuru, eğitmen veya muhasebeci kadrosunda geçirmiş olmak da gerekiyor (Teknik öğrenim mezunu olmayı gerektirmeyen müdürlükler):

       - Destek Hizmetleri Müdürü

       - Mali Hizmetler Müdürü

       - Strateji Geliştirme Müdürü

       - Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürü

       - Belediye Tiyatro Müdürü

       - Belediye Orkestra Müdürü

       - Dış İlişkiler Müdürü

       - Hastane Müdürü

       - Huzurevi Müdürü

       - İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürü

       - İşletme Müdürü

       - İşletme Ve İştirakler Müdürü

       - Kreş Müdürü

       - Kütüphane Müdürü

       - Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü

       - Mezarlıklar Müdürü

       - Sosyal Yardım İşleri Müdürü

       - Emlak Ve İstimlâk Müdürü

       - Hal Müdürü

       - Hukuk İşleri Müdürü

       - Şube Müdürü

      2- Zabıta şube müdürlüğü ve itfaiye şube müdürlüklerinde

Belediyelerde zabıta ve itfaiye personelinin görevde yükselme işlemleri, ilgili mevzuatı hükümlerine göre yürütülmektedir. Buna göre;

     -Zabıta şube müdürü kadrosuna atanacaklarda; meslekle ilgili yükseköğrenimi bitirmek veya en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olmak, en az iki yıl zabıta amiri olarak çalışmış olmak, atanacağı kadronun derecesi itibariyle gerekli hizmet süresi şartına sahip olmak şartları da aranıyor.

     -İtfaiye şube müdürü kadrosuna atanacaklarda; meslekle ilgili yükseköğrenimi bitirmek veya en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olmak, en az iki yıl itfaiye amiri olarak çalışmış olmak, atanacağı kadronun derecesi itibariyle gerekli hizmet süresi şartına sahip olmak şartları da aranıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.