logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELİRKEN, ÖNLİSANS MEZUNU MEMURLARIN HANGİLERİ LİSANS MEZUNU SAYILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme 8En az dört yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartının arandığı görevde yükselme sınavlarına, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olanlardan bazılarının katılması da mümkün olabilmektedir.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, Devlet memurları ile kamu iktisadî teşebbüsleri sözleşmeli personelinin görevde yükselmesine ilişkin usul ve esasları düzenlerken, görevde yükselme uygulamalarında esas alınacak öğrenim düzeylerini de belirlemiştir.

Görevde yükselmede eğitim şartı

Görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aranacak öğrenim düzeyi şartları kurumların özel yönetmeliklerinde kadro unvanlarına göre belirlenmekle birlikte, Genel Yönetmelik ile bazı kadro unvanları için en az 4 yıllık yükseköğrenim şartı getirilmiştir.

Genel Yönetmelik hükümlerine göre;

**Müdür, Şube Müdürü, Başmühendis, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı, Çözümleyici ve bu düzeyde bulunan görevler ile daha üstü görevlere atanacaklarda, en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranır.

**Kurumlar, özel yönetmeliklerinde düzenlenmek şartıyla, hizmet alanına ilişkin 2 yıllık yükseköğrenim görmüş olanların müdür ve daha alt görevlere atanmasında 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aramayabilirler.

**Kurumlar, özel yönetmeliklerinde düzenlenmek şartıyla, 18/04/1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olanlar için, Genel Yönetmelikte belirtilen öğrenim düzeyinden daha alt düzeyde öğrenim şartı da arayabilirler.

Lisans mezunu gibi kabul edilen önlisans mezunları

Genel Yönetmelik, 18/04/1999 tarihi itibariyle Devlet memuru (ya da KİT sözleşmeli personeli) olanların görevde yükselmesinde aranan eğitim şartı bakımından özel düzenleme de getirmiştir.

Bu düzenlemeye göre; 18 Nisan 1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar, diğer koşullara sahip olmaları halinde, öğrenim düzeyine ilişkin esasların uygulanmasında (kurumların özel yönetmeliklerinde hüküm bulunsun veya bulunmasın) dört yıllık yükseköğrenim mezunu kabul ediliyor.

**18 Nisan 1999 tarihi itibariyle hem önlisans mezunu durumunda olan ve hem de görevde bulunanlar;

Kurumları tarafından açılan ve en az 4 yıllık öğrenim mezunu olma şartı aranan görevde yükselme sınavlarına (diğer şartları taşıyor olmaları halinde) başvurabilirler.

Kurumlar, eğitim düzeyini gerekçe göstererek ilgili personelin başvurusunu reddedemez.

Sınav duyurusunda, 2 yıllık yükseköğrenim mezunlarının başvurusuna ilişkin herhangi bir ifadenin yer almaması, (diğer şartları taşıyor olmaları halinde) 2 yıllık yükseköğrenim mezunlarının açılan sınava başvurmasına engel oluşturmaz.

**18 Nisan 1999 tarihinden sonra göreve başlayan önlisans mezunları ile bu tarihten sonra önlisans mezunu olanlar;

Genel Yönetmelikte en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevlere, aranan bu eğitim şartına sahip olmaları halinde atanabilirler.

Kurumlar, bu durumda olanlar için Genel Yönetmelikte belirlenmiş eğitim şartını değiştiremezler.

Kurumlar, özel yönetmeliklerinde düzenleme yapmış olmaları halinde, atama yapılacak göreve ilişkin hizmet alanında 2 yıl süreli yükseköğrenim yapmış olanları, en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan müdür ve daha alt görevlere görevde yükselme suretiyle atayabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.