logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELMEK VEYA UNVAN DEĞİŞTİRMEK İÇİN KURUMDA NE KADAR ÇALIŞMAK GEREKİR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme 4Devlet memurlarının bulundukları kurumlarda görevde yükselebilmesi veya unvan değiştirmesi için, o kurumda belli bir süre çalışmış olması şartı da aranabilmektedir.

“Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, hizmet gerekleri ve personel planlaması çerçevesinde görevde yükselmeye ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları belirlerken, görevde yükselme suretiyle atanacak memurun bulunduğu kurumda belli bir süre çalışmış olması kuralını da getirmiştir.

Görevde yükselme bakımından kurumdaki hizmet süresi

Genel Yönetmelik hükümlerine göre, görevde yükselmek suretiyle atanacaklar için;

**Hizmet süresinin en az 6 ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması gerekir.  Kurumlar, çıkaracakları özel yönetmeliklerle, bu süreyi daha uzun belirleyebilir. 

**İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı  (en az 6 ay kurumda çalışmış olma) sağlayan personel bulunmaması veya kurumun yeni kurulmuş olması hallerinde, kurumlar ilgili personel için 6 ay çalışma zorunluluğu aramayabilir.

**Kurumları tarafından çıkarılacak özel yönetmeliklerle, bulundukları kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi aranabilir.

Öte yandan, kurumda çalışılması gereken en az süre hesaplanırken, genellikle ilgili kurumda fiilen çalışılmış olan süreler esas alınırken, kullanılan yasal izinleri (aylıksız izin hariç) ve askerlikte geçen süreleri de bu sürenin hesabına dahil eden kurumlar olabilmektedir.

Unvan değişikliğinde bakımından kurumdaki hizmet süresi

Genel Yönetmelik hükümlerine göre, unvan değişikliği suretiyle atanacaklar için;

**Atama yapılacak kurumun personeli olmaları gerekmekle birlikte, bu kurumda belli bir süre çalışmış olma şartı aranmaz.

**Öğrenim durumları ile ilgisi olmayan görevlerde belirli süre hizmet yapmış olma şartı aranmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.