logo yeni

calisanlar2 copy

4880 ADET GELİR UZMANI KADROSU İHDAS EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

personel3Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına ait boş kadrolarda yapılan değişikler ile çeşitli derecelerde toplam 4880 adet Gelir Uzmanı kadrosu ihdas edildi.

Bu kadroların ihdas edilmesi, 4880 adet kadronun (tamamının veya bir kısmının), açılması beklenen Kurum içi Gelir Uzmanlığı sınavı için kullanılacağı değerlendiriliyor.

Kurum içi Gelir Uzmanlığı sınavı

Yasal düzenlemelere istinaden, Maliye Bakanlığında Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak geçmiş yıllarda dört defa yapılan kurum içi uzmanlık sınavının bir benzerinin Bakanlığın diğer birimlerini de kapsayacak şekilde yeniden yapılması gündemde.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın, bu yıl Nisan ayında twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada,  Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personel için kurum içi uzmanlık sınavı açılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini ifade etmesi, Maliye Bakanlığı personelini heyecanlandırmıştı.

Konuya ilişkin yasal düzenleme henüz yapılmamış olmakla birlikte, Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında Gelir Uzmanlarına yönelik bugün yapılan değişiklik, yakın zamanda konuya ilişkin düzenlemelerin yapılacağı düşüncesini de oluşturdu.

Bakanın söz konusu açıklamasından, hazırlanan taslağın yasalaşması durumunda, kurum içi sınavın yapılacağı tarih itibariyle Kurumda en az 3 yıllık görev süresi bulunan personelin bu sınava girebileceği ve sınavda başarılı olan Bakanlık personelinin Defterdarlık Uzmanı kadrolarına, Gelir İdaresi Başkanlığı personelinin ise Gelir Uzmanı kadrolarına atanabileceği anlaşılmıştı.

Öte yandan, bugün yayımlanan kadro değişiklikleri arasında Gelir Uzmanı kadrolarına yönelik değişiklikler bulunurken, Defterdarlık Uzmanı kadrolarına ilişkin herhangi bir değişiklik ise yer almadı.

Daha önce yapılan kurum içi uzmanlık sınavlara ilişkin bazı bilgiler

Maliye Bakanlığında daha önce toplam 4 defa kurum içi uzmanlık sınavı açılmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı personeline yönelik olarak yapılan bu sınavlar neticesinde, Kurumda çeşitli unvanlarda görev yapan toplam 15.620 kişinin Gelir Uzmanı kadrolarına atanması sağlanmıştı.

5345 ve 6111 sayılı Kanunlarda yer alan düzenlemeler kapsamında açılan kurum içi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavlarına toplam 29.464 personel başvurmuş ve bunların toplam 15.620’si Gelir Uzmanı kadrosuna atanmıştı.

Kurum içi gelir uzmanlığı özel sınavı açılmasına imkan veren 5345 ve 6111 sayılı Kanunların ilgili hükümlerinin geçerlilik süresi dolduğundan, yeniden benzer bir sınavın açılabilmesi ancak bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması halinde mümkün.

İhdas olunan Gelir Uzmanı kadroları

Bugün yayımlanan 2017/10433 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gelir İdaresi Başkanlığına ait boş kadrolarda yapılan değişikliklere göre ihdas edilen Gelir Uzmanı kadro derecesi ve sayıları şöyle:

Kadro Derecesi

Kadro Sayısı

1

2500

2

500

3

500

5

930

6

480

TOPLAM

4880

Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında yapılan değişiklikler için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.