logo yeni

calisanlar2 copy

DİSİPLİN CEZASININ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNE VE GÖREVDE YÜKSELMEYE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

disiplin 4Kamu kurum ve kuruluşlarına ait görevlere unvan değiştirme veya görevde yükselme suretiyle atanmada, disipline ilişkin şartlar da aranabilmektedir.

Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamındaki görevlere atanabilmeleri, bazı genel ve özel şartları (bu şartlar arasında disipline ilişkin şartlar da olabilir) taşımak suretiyle girebilecekleri yazılı ve sözlü sınavlar neticesinde, atama yapılacak kadro sayısı ölçüsünde başarılı olmaları halinde mümkün olabilmektedir.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” hükümlerine bakıldığında, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına başvuracaklarda disipline ilişkin şartların da aranabileceği görülmektedir.

Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde disiplin şartı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin “Disiplin” başlıklı 7 nci maddesinde “Kurumlar, atama yapacakları kadrolar için başvuranlarda aranacak disiplin şartlarını çıkaracakları özel yönetmeliklerinde belirler.” denilmiştir.

Bu hükme istinaden, kurumlar tarafından çıkarılan özel yönetmeliklerde, görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavlarına girebilme şartları arasında disipline ilişkin şartlara da bazen rastlanabilmektedir.

Çıkarılan özel yönetmeliklerin bazılarında; sınav başvuru tarihinden önceki belli bir sürelerde adayın disiplin cezası almamış olması ya da belli disiplin cezalarını almamış olması şartını arayan hükümlere yer verildiği de görülebilmektedir.

Bu itibarla, disiplin cezası almış olmak, görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında disipline ilişkin şartların arandığı durumlarda,  ilgili memurun unvan değiştirme veya görevde yükselme suretiyle bazı görevlere atanmasını engelleyebilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.