logo yeni

calisanlar2 copy

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SINAVSIZ ATAMA MADDESİNİN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

adalet5Türk Eğitim Sen tarafından bir üyesi adına, Adana ilinde ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına görevde yükselme sınavı şartı aranmaksızın, somut kriter ve duyuruya yer verilmeksizin, kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı şekilde atama yapıldığı iddiasıyla açılan davada, görevde yükselme olmaksızın atama yapılmasına imkan veren ilgili Yönetmelik maddesinin yürütmesi durduruldu.

Danıştay 2. Dairesi tarafından verilen kararda, “…12/10/2013 günlü, 28793 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 13/01/2016 günlü, 29592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğin 5. maddesiyle değiştirilen 23. maddesinin (görevde yükselme sınavı şartına yer verilmemesi nedeniyle) yürütmesinin durdurulmasına,…” ifadesine yer verildi.

2. Daire verdiği karar gerekçe olarak ise şu ifadelere yer verildi:

“söz konusu düzenleme, 657 sayılı Yasa'nın temel ilkeleri olarak belirlenen kariyer ve liyakat ilkelerine uygun, objektif kurallar çerçevesinde atama yapılmasını engellediğinden hukuka aykırı bulunmuştur.”

Karar ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.