logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER MESLEK PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA GİRMEDEN MÜDÜR OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

personel2Görevde yükselme düzenlemeleri kapsamındaki Müdür/Şube Müdürü unvanlı kadrolara atanabilmek için açılacak sınavlara girilmesi ve duyurulan boş kadro sayısı ölçüsünde başarılı olunması gerekmekle birlikte, bazı koşulları taşıyanlar bu görevlere sınavsız da atanabilmektedir.

Devlet memurları ile kamu iktisadî teşebbüslerinde görev yapan (399 sayılı KHK’ya tabi) sözleşmeli personelin, görevde yükselmesine ve unvan değiştirmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, hangi unvanların bu Yönetmelik kapsamında olup olmadığını da belirlemiştir.

Yönetmelikte yer alan hükümlere göre;

*Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselmeye tabi kadrolar arasında Şube Müdürü ve Müdür unvanlı kadrolara da yer almaktadır.

*İlgili mevzuatı gereği yardımcılık ya da stajyerlik dönemi sonunda öngörülen yeterlilik sınavı ve/veya tez aşamalarında başarılı olduktan sonra atanabilecek görevler, görevde yükselme kapsamında değildir.

*Kurumlar, görevde yükselme kapsamındaki aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara naklen atama yapabilir.

*Görevde yükselme kapsamındaki unvanları, ilgili mevzuatı uyarınca kazananların hakları saklıdır

Kariyer meslek personelinin müdür kadrosuna atanması

Kanunlar, tüzükler veya yönetmelikler çerçevesinde yardımcılık ya da stajyerlik dönemi sonunda öngörülen yeterlilik sınavı ve/veya tez aşamalarında başarılı olduktan sonra atanabilecek görevler, görevde yükselme uygulamaları kapsamı dışında tutulmuştur.

Kariyer meslek denilen bu görevlerin “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” kapsamında olmaması, bu görevlerde bulunanlardan gerekli şartları taşımaları durumunda, görevde yükselme kapsamındaki görevlere atanmalarına imkan da vermektedir.

Bu itibarla, kariyer mesleklerde görev yapan Devlet memurlarının, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müdür/Şube Müdürü unvanlı kadrolara, bu kadrolara atanabilmek için gerekli diğer şartları taşıyor olmaları durumunda, görevde yükselme sınavı şartı aranmadan atanmalarının mümkün olabileceğini değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.