logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE KURUM İÇİ GELİR UZMANLIĞI SINAVI AÇAR MI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

personel8Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı personeli, geçmiş yıllarda dört defa yapılan ve Kurum personelinin Gelir Uzmanı olarak atanmasına imkan veren özel sınavın yeniden yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı personeli için daha önce dört defa gelir uzmanlığı özel sınavı açılmış olması, Kurumda çeşitli unvanlarda görev yapan personelde (gelir uzmanı olmak isteyen) yeniden sınav açılır beklentisi yaratırken, böyle bir sınavın açılabilmesi ise konuya ilişkin yasal düzenleme yapılması ile mümkün olabilecektir.

Kurum içi gelir uzmanlığı sınavları

Maliye Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığınca gerçekleştirilen Gelir Uzmanlığı Özel Sınavları;

**16/05/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5345 sayılı Kanunun Geçici 3 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan; “Başkanlığın merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında görev yapan ve son üç yılda Bakanlıkta olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelir Uzmanlığı Görev, Çalışma ve Atama Yönetmeliğindeki şartları taşımaları kaydıyla, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren beş yıl içinde açılacak özel sınavlardan en fazla üçüne girme hakkına sahiptir. Bu sınavı kazananlar gelir uzmanı olarak atanırlar.“ hükmü uyarınca 2006, 2007 ve 2010 yıllarında olmak üzere 3 defa,

**25/02/2011 tarihinde yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunun Geçici 9 uncu maddesinde yer alan; “Gelir idaresi Başkanlığının merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında en az üç yıl görev yapan (başka kurumlarda geçici görevli olanlar dâhil)ve son üç yılda olumlu sicil almış olan personel, yaş ve öğrenim alanı şartları hariç Kamu Görevlerine İlk Defa Atananlar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Gelir idaresi Başkanlığı Gelir Uzmanlığı Yönetmeliğindeki Şartları taşımaları kaydıyla, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde açılacak özel sınava girme hakkına sahiptir. Bu sınavı kazananlar gelir uzmanı olarak atanırlar. Sınava ilişkin usul ve esaslar Gelir idaresi Başkanlığınca belirlenir.” hükmü uyarınca 2012 yılında 1 defa

olmak üzere toplam 4 defa yapıldı.

Gelir uzmanlığına özel sınavlarla alınan personel

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan kurum içi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavlarına başvuran personel sayısı ile başarı göstererek gelir uzmanı olarak atanan personel sayısına ilişkin bilgiler şöyle:

Yıl Başvuran Personel Atanan Personel
2006 8122 2500
2007 8495 3226
2010 9688 7386
2012 3159 2508

Yeniden sınav açılması

Kurum içi gelir uzmanlığı özel sınavı açılmasına imkan veren 5345 ve 6111 sayılı Kanunların ilgili hükümlerinin geçerlilik süresi dolduğundan, yeniden benzer bir sınavın açılabilmesi ancak bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması halinde mümkün olabilecektir.

Öte yandan, son yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığının KPSS sonuçlarına göre açtığı sınavlarla Gelir Uzman Yardımcısı almak suretiyle Gelir Uzmanı yetiştirme yoluna sıklıkla gidiyor olması ve ayrıca gelir uzmanı özel sınavı açılmasını bekleyen personelin taleplerine genellikle Maliye Bakanlığı tarafından “yeni bir sınav açılmasına imkan veren yasal düzenlemenin bulunmadığı” şeklinde cevaplar veriliyor olması, Bakanlıkta GİB personeli için gelir uzmanlığı özel sınavı açılmasına ilişkin düzenleme yapılması yönünde bir düşüncenin olmadığı şeklinde değerlendiriliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.