logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNİ BİTİREN DEVLET MEMURU MÜHENDİS KADROSUNA ATANIR MI?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

muhendis3Devlet memuru olarak çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yaparken Mühendislik fakültelerinden mezun olmak, mühendis kadrosuna atanmak için yeterli olmamaktadır.

Bitirdiği yüksek öğrenim nedeniyle mühendis unvanına sahip olan, ancak Mühendis unvanlı kadrolar dışındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurları, mühendis unvanına sahip olduklarından hareketle kamu kurum ve kuruluşlarının mühendis unvanlı kadrolarına naklen (kurum içi veya kurumlararası) atanmayı talep edebilmektedirler.

Mühendis kadrosuna naklen atanma

Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, mühendis kadrosunu unvan değişikliğine tabi kadrolar arasında saymıştır.

Bu Yönetmeliğe göre, unvan değişikliği mahiyetindeki kadrolara kurum içi naklen atama, unvan değişikliği sınavı sonucuna göre olabilmektedir. Ayrıca, unvan değişikliği sınavlarına sadece ilgili kurum personeli başvurabilmektedir.

Devlet memurunun mühendislik fakültesini bitirmesi

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kadrolarında görev yaparken mühendislik fakültesini bitirerek “Mühendis” unvanını kazanan Devlet memurları, bulundukları kadro itibariyle “fiilen mühendis" olarak görev yapmamaktadırlar.

Öte yandan, mühendis unvanını kazanmış olmakla birlikte, mühendis kadrosunda görev yapmayan memurların, sadece kurum iç veya kurumlararası naklen atama yoluyla mühendis kadrosuna atanması, yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde mümkün olamamaktadır.

Bu itibarla, mühendis unvanını kazanan Devlet memurunun;

-Kurum içinde mühendis kadrosuna atanabilmesi için, o kurumda mühendis kadrosu için açılacak unvan değişikliği sınavına girebilmek için aranan şartlara sahip olunması ve girilecek sınav sonucunda atanmaya imkan verecek düzeyde başarılı olunması gerekecektir.

-Başka kuruma ait mühendis kadrosuna atanabilmesi için, önce unvan değişikliği suretiyle kurum içinde mühendis kadrosuna atanması, daha sonra ise kurumlararası naklen atama prosedürüne uygun olarak naklinin gerçekleşmesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.