logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMALARINDAKİ HİZMET SÜRELERİNİN ANLAMI

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselmeDevlet memurları ile 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin düzenleme ve uygulamalarda üç farklı hizmet süresinden söz edilebilmektedir.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” hükümlerine göre, görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında rastlanan hizmet süreleri şunlar:

-Toplam hizmet süresi: Eğitim Öğretim Hizmetleri ve Sağlık Hizmetleri dışındaki hizmet sınıflarına ait ilk dört dereceli kadrolara görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamalarda, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümlerine göre toplam hizmet süresi hesaplanacaktır.

Buna göre, en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olanların 1 ve 2 nci derece kadrolara atanmasında en az 10 yıl, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolara atanmasında en az 8 yıl hizmet süresi aranacak; önlisans mezunu olanlarda ise bu hizmet süreleri 2 yıl daha fazla aranacaktır.

-Atama yapılacak kurumda hizmet süresi: Görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacak olanların, hizmet süresinin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçirmiş olmaları gerekiyor.

İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumunda, 6 aylık hizmet süresi şartı aranmayabilir.

Bu hizmet süresi belirlenirken, genellikle kurumda fiilen çalışılarak geçirilen süreler esas alınırken, bazı kurumlarda yasal izinlerin tamamı (aylıksız izin hariç) ve askerlik süresi de dahil edilebilmektedir.

-Alt görevde geçirilmesi gereken hizmet süresi: Kurumlar, görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atama yapılacak görevler için alt görevlerde belli bir süre çalışma şartı da arayabilmektedirler.

Alt görevde belli bir süre çalışmış olma şartı aranması hususu kurumların takdirindedir. Alt görevde çalışılması gereken süre şartının arandığı durumlarda, kurumlara ve atama yapılacak kadrolara göre değişen sürelere rastlanmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.