logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRETSİZ İZİNDEKİ MEMUR GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARINA GİREBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme6Kamu kurum ve kuruluşları tarafından görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açıldığı dönemlerde, bu sınavlara girme şartlarını taşıyan bazı memurların aylıksız izin kullanıyor olmaları da mümkündür.

Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirleyen “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılacak görevde yükselme sınavlarına, aylıksız izinde olanlar da dahil olmak üzere, yasal izinlerini kullanmakta olanların, kurumları tarafından açılacak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına girebileceklerine hükmetmiştir.

Aylıksız izin kullanmakta olan memurun, izinli olduğu süre içerisinde kurumu tarafından açılacak görevde yükselme sınavına girmek için başvuruda bulunması mümkündür.

Sınava başvuru

Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atama yapılacak kadrolar yazılı sınavlardan önce duyurulur. İlan edilen kadrolar için belirlenen başvuru tarihinin son günü itibarıyla aranan nitelikleri taşıyan personel duyuruda belirtilen şekilde başvuruda bulunabilir.

Sınav duyurusunda belirtilen şartları taşımakla birlikte, başvuru tarihinde aylıksız izinde olan personel de sınavlara başvuruda bulunabilecektir.

Sınav sonrası atama

Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına ilişkin olarak duyurulan boş kadro sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınmaktadır. Öte yandan, kurumların başarı sırasını esas alarak, asil aday sayısı kadar yedek aday belirlemesi de mümkündür.

Ataması yapıldığı halde geçerli bir mazereti olmaksızın süresi içinde görevine başlamayanların yerine, sınav başarı listesinin kesinleşmesinden itibaren 6 y içinde, yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılabilir.

Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı sonucuna göre ataması yapılan personelin, çeşitli sebeplerle aylıksız izin kullanıyor olması nedeniyle yeni görevine süresi içinde başlayamadığı durumlarda, yerine yedeklerden atama yapılmaz.

Aylıksız izindeki personelin yeni görevine başlaması

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, yasal izinlerini kullanan memurlara atama konusundaki işlemlerin tebliğ edilebileceği ve ilgililerin göreve başlama sürelerinin izin bitiminden itibaren başlayacağı ifade edilmiştir.

Bu itibarla, çeşitli sebeplere istinaden bazı sürelerle aylıksız izin kullanan memurlar, bu izinlerini kullandıkları dönemde kurumları tarafından açılan görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına girerek başarılı olup atamaları durumunda, yasal izinlerinin bitiminde yeni görevine başlayacaklardır.

Bu memurlar, aylıksız izin süreleri bitmeden de, izinden dönerek atandıkları yeni görevlerine başlayabilirler.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.