logo yeni

calisanlar2 copy

DANIŞIKLI GÖREVDE YÜKSELME NASIL OLUYOR VE YARGITAY BU İŞE NE DİYOR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

adalet2Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında başarı göstermek suretiyle atama yapılabilecek görevlere, ilgili personeli önce daha üst kadrolara atadıktan sonra hiçbir sınava tabi tutmadan atama yönünde tesis edilen işlemler, Yargıtay tarafından danışıklı (muvazaalı) işlem olarak değerlendirilmektedir.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik, müdür ve daha alt görevlere yapılacak görevde yükselme mahiyetindeki asaleten atamalar ile en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin unvan değişikliği mahiyetindeki asaleten atamaların sınavla olacağını hüküm altına alırken, bazı görevlere yapılacak atamaları Yönetmelik kapsamı dışında bırakmıştır.

Yönetmeliğe göre, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına girmek suretiyle atama yapılacak görevlere, daha üst unvanlarda bulunanların atanmasında sınav şartı aranmamaktadır. Bu durum, görevde yükselme ve unvan değişikliğinde danışıklı işlemler yapılması yoluna gidilmesine de neden olmaktadır.

Danışıklı (muvazaalı) görevde yükselme

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin düzenlemelerin hükümlerini etkisiz kılmaya yönelik olarak;

-Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına girilerek atama yapılması gereken görevlere, bu görevlere atanabilmek için gerekli şartları taşımayan ve sınava girmeyen personelin atanması da mümkün olabilmektedir.

-İlgili personel, önce sınav şartı olmayan ve görevde yükselme sınavına tabi görevden daha üst olan bir göreve atanmakta ve atandığı görevde kısa bir süre bulunduktan sonra, görevde yükselme kapsamındaki bir göreve hiçbir sınava tabi tutulmadan atanabilmektedir.

Bu şekilde danışıklı (muvazaalı) işlemler sonucu yapılan atamaların, atananlar için haksız kazanç doğurduğu ve atama bekleyenlerin mağduriyetine sebep olması nedeniyle, Yargıtay bu suçu işleyenler hakkında işlem yapılması gerektiğini değerlendiriyor.

Yargıtay’ın konuya ilişkin bir kararı için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.