logo yeni

calisanlar2 copy

KURUMLAR AYNI YIL İÇİNDE AYNI UNVAN İÇİN KAÇ DEFA GÖREVDE YÜKSELME SINAVI AÇABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme3Kamu kurum ve kuruluşlarının müdür seviyesindeki ve daha alt unvanlardaki kadrolarına, istisnai bazı haller dışında görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavları sonucuna göre atama yapılmaktadır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav sonuçlarının geçerlilik süresi en çok 6 ay olmakla birlikte, aynı yıl içerisinde aynı unvan için kaç defa görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı yapılabileceği ya da aynı unvan için yapılacak sınavlar arasında ne kadar süre olması gerekeceği konusunda ilgili mevzuatta herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının geçerlilik süresi

Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamalarda, ilan edilen boş kadro sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınmaktadır.

Kurumlar tarafından gerek duyulması halinde, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavında başarılı sayılmak için gerekli puanı almalarına rağmen duyurulan kadro sayısı nedeniyle ataması yapılamayacak olanlar için, en fazla asıl aday sayısı kadar yedek aday da belirleyebilmektedirler.

Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” hükümlerine göre, yedek liste belirlenmiş olması halinde bu listede yer alanlardan atama yapılması; sınava ilişkin başarı listesinin ilan edildiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde ya da aynı unvan için yeniden görevde yükselme sınavı açılması durumunda yeni sınav duyurunun yapılacağı tarihe kadar mümkün olabilmektedir.

Aynı unvan için yeniden sınav açılması

Kamu kurum ve kuruluşları, ihtiyaçlarına ve boş kadro durumlarına göre görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açabilmektedirler.

Konuya ilişkin düzenlemelerde;

-Kurumların belli bir unvan için mutlaka görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı açması gerekeceği,

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılacağı tarihlerin ne olacağı,

-Bir yıl içerisinde aynı unvan için yapılacak sınav sayısının en çok veya en az ne kadar olacağı

gibi hususlar yer almamıştır.

Öte yandan, Genel Yönetmelikte “Görevde yükselme sınavına herhangi bir sebeple katılmayanlar ile başarısız olan veya yedeklerden altı ay içindeki müteakip sınava ilişkin duyuruya kadar atanmamış olanlar ya da atanma haklarından herhangi bir sebeple feragat edenler, aynı unvanlı kadro veya pozisyonlara yapılacak atamalar için bu Yönetmelikte öngörülen bütün usul ve esaslara tabidir.” denilmiş ve bu Yönetmeliğin sözlü sınava ilişkin olanlar dışındaki hükümlerinin unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamalarda da uygulanacağı belirtilmiştir.

Bu itibarla, kurumların görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı yapmak istemeleri durumunda;

-Özel yönetmeliklerine aykırı olmamak ve duyuru ile başvuru sürelerine uyulmak kaydıyla, bu sınavları diledikleri zaman açabileceklerini,

-Aynı unvan için bir yıl içerisinde birden çok sınav açmalarının mümkün olduğunu,

-Aynı unvan için yeni bir sınav açabilmeleri için, önceki sınavdan sonra belli bir sürenin geçmesinin gerekmeyeceğini

değerlendirmekteyiz.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.