logo yeni

calisanlar2 copy

DANIŞTAY, YURTKUR GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİNİN BAZI MADDELERİNİN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

adalet8Danıştay 16. Dairesi Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Türk Eğitim-Sen, tarafından söz konusu yönetmeliğin:

-6/3-a-2, 6/3-b-2, 6/3-c-2, 6/3-d-2, 6/3-e-2 maddelerinin,

-Yönetmeliğin 9. Maddesinde yer alan “sözlü sınavda” ibaresinin,

-Yönetmeliğin 10/4. Maddesinde yer alan “sadece biri” ibaresinin,

-Yönetmeliğin 11/1. Maddesinde yer alan “uygun görülen zamanlarda, Sınav Kurulunca belirlenen ve duyuruda yer verilen konulardan yapılır” ibarelerinin, 

-Yönetmeliğin sözlü sınav başlıklı 12. Maddesinin,

-Yönetmeliğin 17/3-b maddesinde “altı aylık süreyi aşmamak üzere” ibaresinin,

-Yönetmeliğin 19. Maddesinde sendika temsilcisine yer verilmemesi yönünde tesis edilen eksik düzenlemenin,

yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle dava açılmıştı.

YH sınıfı dışında çalışmış olmak şartı

Davayı görüşen Danıştay 16. Dairesi verdiği yürütmeyi durdurma kararında gerekçe olarak “Görevde yükselme suretiyle Şube Müdürü, Yurt Müdürü. Kuruluş Müdürü, Sivil Savunma Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Yurt Müdür Yardımcısı. Çözümleyici, Muhasebeci kadrolarına atanacaklarda aranacak özel şartlar arasında yer alan “Yardımcı hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarda çalışmış olmak" ibaresi, belirtilen kadrolar için aranan diğer özet şartlardan bağımsız olarak değerlendirildiğinde daha önce yardımcı hizmetler sınıfında çalışmış olmanın bu kadrolara atanmaya engel bir hüküm olduğu şeklinde anlaşılabileceği, söz konusu ibare diğer özel şartlarla birlikte değerlendirildiğinde ise yardımcı hizmetler sınıfı kadrosu personeli dışında kalan tüm personelin görevde yükselme sınavına katılabilecek iken sadece yardımcı hizmetler sınıfı kadrosunda çalışan personelin sınava giremeyeceği şeklinde anlaşılabilmesi mümkündür.

Bu durumda, söz konusu düzenlemenin, görevde yükselme sınavının başvuru şartlarının uygulamasında karışıklığa ve belirsizliğe yol açacağının açık olduğu, nesnel ve objektif anlam taşımadığı dikkate alındığında” ifadelerine yer vermiştir.

Mahkeme bu gerekçe ile Yönetmeliğin, 6 ıncı maddesi 3 üncü fıkrasında yer alan ve “Yardımcı hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarda çalışmış olmak" ibarelerini içeren 6/3-a-2, 6/3-b-2, 6/3-c-2, 6/3-d-2 ve 6/3-e-2 maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay Kararı

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.