logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARINA GİRENLERİ ÜZECEK İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

gorevde yukselme 8Kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan görevde yükselme sınavlarını yapan bazı kurumlarda sınav işlemleriyle ilgili görevler yürüten bazı personele ilişkin iddialar Milli Eğitim Bakanına soruldu.

İddiaları gündeme taşıyan İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik hükümlerine göre, kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan görevde yükselme sınavlarının Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına veya yükseköğretim kurumlarından birine de yaptırılabildiğini, ancak bu sınavların yaptırıldığı kurumların bazılarında, sınav işlemleriyle ilgili olan bazı personele ilişkin çeşitli iddiaların söz konusu olduğunu belitti.

Milletvekili AKSU, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere de konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-Görevde yükselme sınavının Bakanlığınız aracılığıyla yaptırıldığı durumlarda sınav sorularına ulaşabilen personelin, çeşitli menfaatler karşılığında sınav sorularını sınava girecek bazı adaylara sınav öncesinde verdikleri iddiaları doğru mudur? Bu yönde bir araştırma ve denetim yapılmış mıdır? Bu yöndeki iddialar doğru ise, ilgililer hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

2- Kurumlar adına görevde yükselme sınavı yapıldığında sınav hizmetlerinde görev yapan personel nasıl seçilmektedir? Bu personelin sınav sorularına ilişkin edindiği bilgileri sınavdan önce adaylara iletmeyeceği konusunda herhangi bir güvenceniz var mıdır? Soruların sınavdan önce adaylara sızdırılmasına karşı nasıl bir güvenlik tedbiri alınmaktadır? Bu tedbir Yönetmelikte sayılan kurumların tamamında aynı şekilde mi alınmaktadır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.