logo yeni

calisanlar2 copy

SGK, HER UNVAN İÇİN EN GEÇ 4 YILDA BİR GÖREVDE YÜKSELME SINAVI YAPACAK

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

sgkSosyal Güvenlik Kurumu merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav şartları ile bu sınavlara tabi atamaların usul ve esasları yeniden belirlendi.

Bugün yürürlüğe giren “Sosyal Güvenlik Kurumu Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”, SGK personeli hakkında uygulanmakta olan aynı konudaki Yönetmeliği yeniden düzenlemiş oldu. Görevde yükselebilmek için SGK'da çalışılması zorunlu olan süreler artırılırken, herhangi bir unvana ilişkin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının en geç 4 yılda bir yapılması zorunlu olacak.

Yönetmelikte yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, Kurumun kadro durumu ile ihtiyaçları göz önüne alınarak, sınava tabi her bir kadronun en son sınavının üzerinden 4 yılı geçirmemek şartıyla en az bir kere yapılacak.

**Şube müdürü ve sosyal güvenlik merkezi müdürü olarak atanabilmek için; Kurumda sosyal güvenlik merkezi müdür yardımcısı kadrosunda en az bir yıl veya şef kadrosunda en az dört yıl veya uzman tabip, daire tabibi, tabip, diş tabibi, eczacı, mühendis, mimar, şehir plancısı, avukat ve çözümleyici kadrosunda en az iki yıl veya APK uzmanı, araştırmacı, uzman, eğitim uzmanı, sivil savunma uzmanı, muhasebeci, istatistikçi, programcı, matematikçi, aktüer, kimyager, biyolog, psikolog, grafiker, tekniker, teknisyen, sağlık teknisyeni, sağlık teknikeri, diyetisyen, sosyal çalışmacı, çocuk eğiticisi, çocuk gelişimcisi, koruma ve güvenlik şefi, sosyal güvenlik kontrol memuru veya icra memuru kadrolarında en az sekiz yıl hizmetin bulunması da gerekecek.

**Sosyal güvenlik merkezi müdür yardımcısı olarak atanabilmek için; Kurumda şef kadrosunda en az iki yıl veya uzman tabip, daire tabibi, tabip, diş tabibi, eczacı, mühendis, mimar, şehir plancısı, avukat ve çözümleyici kadrosunda en az bir yıl veya APK uzmanı, araştırmacı, uzman, eğitim uzmanı, sivil savunma uzmanı, muhasebeci, istatistikçi, programcı, matematikçi, aktüer, kimyager, biyolog, psikolog, grafiker, tekniker, teknisyen, sağlık teknisyeni, sağlık teknikeri, diyetisyen, sosyal çalışmacı, çocuk eğiticisi, çocuk gelişimcisi, koruma ve güvenlik şefi, sosyal güvenlik kontrol memuru veya icra memuru kadrolarında en az altı yıl hizmetin bulunması da gerekecek.

**Şef kadrosuna atanabilmek için; en az iki yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olmak ile Kurumun memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni, icra memuru, mütercim, grafiker, teknisyen, sağlık teknisyeni, tekniker, sağlık teknikeri, sağlık memuru, hemşire, şoför, ebe, laborant, teknik ressam kadrolarında en az üç yıl hizmetin bulunması da gerekecek.

**Uzman, araştırmacı, sivil savunma uzmanı kadrosuna atanabilmek için; Kurumda şef kadrosunda en az bir yıl veya memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, icra memuru, ayniyat saymanı, mütercim, teknisyen, sağlık teknisyeni, tekniker, sağlık teknikeri, sağlık memuru, hemşire, şoför, ebe, laborant, teknik ressam kadrolarında en az beş yıl hizmetin bulunması da gerekecek.

**Çözümleyici kadrosuna atanabilmek için; Kurumda istatistikçi, matematikçi veya programcı kadrolarında en az üç yıl görev yapmış olmak veya mühendis kadrosunda en az bir yıl çalışmış olmak da gerekecek.

**Memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni kadrosuna atanabilmek için; en az lise veya dengi okul mezunu olmak ve Kurumda en az bir yıl çalışmış olmak da gerekecek.

**Görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavıyla atama yapılacak kadrolar, yazılı sınav konuları, son başvuru tarihi, yazılı sınav tarihi ve yeri; yazılı sınav tarihinden en az üç ay önce Kurumun intranet ve/veya internet sitesinden duyurulacak.

**Sınav başvurusu elektronik ortamda yapılacak ve adaylara başvuru için 15 gün süre tanınacak.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ için tıklayınız.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.