logo yeni

calisanlar2 copy

TERFİ ETMEYE ÇALIŞAN POLİSLERİN 5 BİNİ ELENDİ

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

polis 4Emniyet mensupları arasında bir üst rütbeye terfi edecek müdür, amir ve komiserleri belirlemek amacıyla yapılan sınav süreci tamamlandı.

Yaklaşık 8 bin rütbeli personelin girdiği belirtilen terfi sınavlarının ilk iki aşamasında, 5 bine yakın emniyet mensubunun elenerek terfi şansını kaybettiği, kalan 3 bin polis içinden ise eğitim tamamlama sınavında başarılı olanlar arasından kimlerin terfi edeceği belirleneceği belirtiliyor.

Yapılan düzenlemeler sonrasında dört aşamalı bir sınav süreci oluşturulurken, bu sürece üçüncü ve dördüncü sınıf emniyet müdürü, emniyet amiri, başkomiser, komiser ve komiser yardımcıları rütbeli yaklaşık 8 bin personel iştirak etti. Yazılı sınav, mülakat, meslek içi eğitim ve eğitim tamamlama sınavı olarak belirlenen 4 aşamanın ikincisi sonrasında 5 bin polisin geçerli not alamadığı belirtiliyor. Bu aşamaları geçemeyen polisler bir yıl süreyle terfi etme imkanını da kaçırmış olacak. Polislerin büyük çoğunluğunun yazılı sınavdan iyi not almalarına karşın, mülakat bölümünde düşük not alarak elendiği belirtildi.

Terfi sınavlarının üçüncü aşamasına geçebilen 3 bin rütbeli polis ise meslek içi eğitime alınarak, bir hafta boyunca derslere tabi tutuldu. Meslek içi eğitimin ardından polislere derslerde gördükleri konulara ilişkin eğitim tamamlama sınavı yapıldı, ancak sınavın sonucu henüz açıklanmadı.

Terfi sürecinin sonunda kimlerin bir üst rütbeye terfi edeceğine ise değerlendirme kurulu karar verecek. Kurulun, terfi edecek polisleri belirlemesinde İstihbarat Daire Başkanlığı ve Personel Daire Başkanlığı'ndan gelen bilgilerin etkili olacağı belirtildi. Bu son değerlendirme kapsamında da bine yakın polisin daha elenerek terfi ettirilmeyebileceği söyleniyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.