logo yeni

GÖREVDE YÜKSELENLER ATANMIYOR

Aktif . Yayınlanma Görevde Yükselme

Kurumlar ilgili mevzuatları çerçevesinde personeli için görevde yükselme sınavları yapmakta, bu sınavlarda başarılı olanları, öngörülen görevlere atamaktadırlar.

Ancak bazı kurumlar, usulüne göre yapılmış görevde yükselme sınavında başarılı olan personelini, ilgili kurumun teşkilat ve kadrolarını düzenleyen kanun veya kanun hükmünde kararnamenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olduğunu ya da boş kadro bulunmadığını ileri sürerek, üst görevlere atamıyor.

Bu sebeplerle görevde yükselemeyen memurlar, atanabilmek için idari yargıda dava açmakta ve atamama işleminin mahkemeler tarafından hukuka uygun olmadığına karar verilmesi üzerine üst görevlere atanmaktadırlar.

 Kurumların personelini doğrudan görevde yükseltmeyerek her personel için ayrı yargı kararı istemesinin, geçen zaman içerisinde memurun mağduriyetine neden olmasından dolayı, görevde yükselme sınavı açan kurumun, sınav sonrasında memurun yeni görevine atanmasını sağlayacak tüm tedbirleri alması gerekir. (Bkz: Konuya ilişkin memurunyeri.com dosyası)

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.