logo yeni

BAŞARI BELGESİ ALAN MÜDÜR İÇİN YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPILACAK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet5Milli Eğitim Bakanlığı müdürlük sınavında düşük puan verilerek görevlendirmesine son verilen Serkan Ceylan, Aydın İdare Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı almış ancak, ikinci değerlendirmede de düşük puan verilmişti. İkinci değerlendirmeyi de yargıya taşıyarak kazanan Ceylan için yeni bir müdürlük değerlendirmesi yapılacak.

Milli Eğitimden başarı belgesi almıştı

Eğitim Sen üyesi olan Ceylan, “Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları’ kapsamında okulunu iki kez ilçe birincisi, bir kez il birincisi ve bir kez Türkiye üçüncüsü yapmış, çalışmaları nedeniyle, kaymakamlıktan başarı ve il milli eğitim müdürlüğünden teşekkür belgesi ile ödüllendirilmişti. Ayrıca, Ankara ’ya davet edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine başarı belgesi verilmişti.

Yine 75'i bulamadı

Ceylan’ın aldığı ilk yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, 15 Aralık 2014’te dört öğretmen, okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ile bir öğrenci tarafından yapılan ikinci değerlendirmede; 40 puan üzerinden 36,75 puan verildi. İptal edilen ilk değerlendirmede, 35 puan verilmişti. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ise 60 puan üzerinden, ilk değerlendirmede olduğu gibi, yine 33 puan verdi. Toplamda, ilk değerlendirmede Ceylan’a 68 puan çıkarken, ikincisinde ise 69,75 puan çıktı. Bu nedenle Ceylan, yine gerekli 75 puanın altında kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca bilgi belge sunulamadı

Müdürlük görevi ikinci değerlendirmesinde de düşük puan alarak bunu yargıya taşıyan Ceylan hakkında, Aydın 2. İdare Mahkemesi, 31 Mart 2015’te oy çokluğuyla aldığı kararında ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri tarafından yapılan değerlendirmelerin gerekçelerinin ortaya konulamadığı vurgulandı. Mahkeme kararında, idarecilerle öğretmenler ve okul aile birliği yöneticilerinin değerlendirmeleri arasında önemli farklılıklar bulunduğu ifade edilerek, “Bu farklılığı haklı kılan nedenlere ilişkin de davalı idarelerce bilgi belge sunulamadığı, dava konusu değerlendirme sonucu işlemi ile buna dayanılarak görev süresinin uzatılması işleminin hukuka aykırı olduğu” vurgulandı ve yeni bir değerlendirme işleminin yapılması gerektiği ifade edildi.    

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.