logo yeni

OKUL MÜDÜRLERİ GÖREVLENDİRME KILAVUZUNUN 15. MADDESİ İPTAL EDİLSİN

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

okulTürk Eğitim-Sen Bakanlığa yazdığı yazı ile 2015 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirme Kılavuzu’nun  15. maddesinin iptalini istedi.

2015 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirme Kılavuzunun 15 inci maddesinde “Vekâleten veya geçici görevlendirme ile eğitim kurumu müdürlüğüne görevlendirilenler, kendileri hariç müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tekliflerini yapabileceklerdir.” hükmü yer almaktaydı.

Geçici görevlendirilen kişilerce müdür yardımcılığı teklifi uygun değil

Sendikadan Bakanlığa yazılan yazıda, “Anılan madde ile Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğe göre müdür olarak görevlendirmeyen, sadece müdürlük kadrolarına yönetmelik hükümlerine görevlendirme yapılıncaya kadar geçici olarak görevlendirilen kişilerce müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tekliflerinin yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Ülke genelindeki geçici görevlendirme uygulamalarına bakıldığında herhangi bir düzenleyici işlem ile sınırlan çizilmediğinden uygulamaların büyük bir kısmının hakkaniyetten, kariyer ve liyakat ilkelerinden uzak olduğu görülecektir. Bu noktada geçici görevlendirmelerin herhangi bir kriter göz önünde bulundurularak tesis edilmediğinden bu kişilerce müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı tekliflerinin bu kişilerce yapılması uygun olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Türk Eğitim-Sen bu sebeple, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğe göre yöneticilikte vekâleten ve geçici görev kapsamında geçen süreler, dört yıllık sürenin hesabında değerlendirilmezken bu kişilerin müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme için teklif vermesinin hukuken doğru olmadığını belirterek, Bakanlık tarafından bu maddenin iptal edilmesini istedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.