logo yeni

ÖĞRETMEN GÖÇÜ YAŞANACAK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen 12Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz gün içinde yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince büyük bir öğretmen hareketliliği olacak.

40 bin öğretmen etkilenecek

Normalde 8 yıl olarak belirlenen rotasyon süresi kademeli olarak 12 yıldan başlayacak ve düşürülecek. Rotasyondan ilk olarak bu yıl aynı okulda 12 yılını dolduran yaklaşık 40 bin öğretmenin etkileneceği ve 4 yıl sonra ise 8 yılını dolduran tüm öğretmenler yer değiştireceği belirtiliyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük personel göçlerinden biri yaşanırken, her yılın 30 Eylül’ünde 8 yılını dolduran öğretmenler ilçe grupları içinde yer değiştirecek.

İllerde valiler, ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en geç 2 ay içinde, coğrafi durum şartları ve ulaşımı göz önünde bulundurarak ilçe grupları oluşturacak. Vali rotasyondan önce duyuru yapacak. Duyuruda boş olan öğretmen kadroları, rotasyonla gideceklerden kalan boş kadrolar, başvurunun yapılış şekli ve süresiyle ilgili bilgiye yer verilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, bu yıl itibariyle 12 yılını dolduran ve yer değiştirmek zorunda olan öğretmen sayısının 40 bin civarında olduğunu belirtmişti.

Tarihte görülmemiş öğretmen göçü

Eğitim İş Sendikası’ndan Maksut BALMUK rotasyona ilişkin görüşlerini, “Tarihte görülmeyen büyük bir öğretmen göçü yaşanacak. Sadece bu yıl 40 bin öğretmen yer değiştirecek. Ne öğretmenlikte ne de başka memurlukta böylesi büyük bir göç daha önce yaşanmamıştı. Polisin bile Şark görevi var ancak onlar bile böylesi büyük bir göç yaşamadı. Verimliliğin rotasyonla artacağı söylemi farazi. Öğretmenin verimliliği için rotasyona gerek yok. Daha önce okulların müdürleri değişmişti. Şimdi müdürlere uygun öğretmen getirilecek.” şeklinde belirtti.

Sürgün

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK ise “Evinin yakınındaki okuldan alıp, çok uzaklara ulaşım problemi yaşayacağı bir yere verirseniz, bence sürgündür” dedi.

Öğretmenlerin rotasyonu ile ilgili ayrıntılar için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.