logo yeni

MEMURLARIN NAKİL YASAĞININ KALDIRILMASI KONUSUNDA BAKAN ÇELİK NE DEDİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

uzgunSözleşmeli olarak görev yaparken 6495 sayılı Kanun uyarınca memur kadrolarına geçirilenlere getirilen 5 yıl süreyle nakil yasağından kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin çalışmaların olup olmadığı konusunda Bakan ÇELİK tarafından açıklama yapıldı.

Milletvekili Erkan AKÇAY tarafından verilen bir soru önergesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırıldı.

Soru önergesinde, kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen nakil yasağının binlerce kamu personelini mağdur ettiği belirtilerek, oluşan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik önlem alınıp alınmadığı ve konuya ilişkin herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorulmuştu.

Önergede ayrıca, "6495 sayılı Kanunla memur kadrolarına geçen personele nakil yasağı getirilmesi her şeyden önce aile birliğini zedelemektedir. Ailenin korunması, Anayasa ile tanınmış sosyal bir haktır ve kamu hizmetinin daha verimli yerine getirilmesi bakımından, kamu görevlileri için daha da önem taşımaktadır. Netice itibariyle, eş durumu mazeretiyle birlikte becayiş ve özür durumlarından dolayı nakil yapma yasağı Anayasaya aykırı olmakla birlikte pek çok kamu personelini de mağdur etmektedir." denilmişti.

Bakan Faruk ÇELİK’in imzasını taşıyan yazı ile soru önergesine verilen cevapta şöyle denildi:

“… 6495 sayılı Kanun ile Devlet memurluğu kadrolarına geçirilen personelin nakil yasağına ilişkin Bakanlığımızca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.