logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI FİİLDEN DOLAYI HEM DİSİPLİN CEZASI HEM DE BAŞKA YERE TAYİN YAPILABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet4Adana 2. İdare Mahkemesi, Eğitim Sen üyesi bir öğretmenin hem disiplin cezası alması, hem de disiplin cezası sebebiyle başka bir okula tayin edilmesine ilişkin işlemi iptal etti.

Dava; Adana İlindeki bir Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapan davacının, sınıf içinde yaşanan tartışmalardan dolayı hakkında yapılan soruşturma neticesinde aynı İlin başka bir ilçesindeki Anadolu Lisesine atanmasına ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştı.

Disiplin Hukukunda mükerrer cezalandırma yasağı

Adana 2. İdare Mahkemesi, yaptığı değerlendirmede, hukuka aykırı bir davranışın birden fazla cezaya konu olması yasağının, yalnızca Ceza Hukukuna ilişkin bir ilke olarak kalmadığını, cezalandırmanın söz konusu olduğu diğer hukuk dallarından olan Disiplin Hukukunda da kendisini gösterdiğine vurgu yaptı. Mahkeme, çifte cezalandırma ya da mükerrer cezalandırma yasağı olarak adlandırılabilecek bu durumun, hukuka aykırı bir davranışın birden fazla cezaya konu olmasına engel bir ilke olduğunu belirtti.

Aynı fiilden ötürü cezalandırma

Mahkeme bu gerekçeye dayalı olarak verdiği iptal kararında, “davacının aynı soruşturma raporuyla getirilen 1/30 oranında aylıktan kesme cezasıyla tecziyesine ilişkin işleme karşı dava açmadığı ve disiplin cezasının kesinleştiği, davacının işlediği soruşturma raporunda iddia edilen fiillerinin tümünün sabit olmaması ve aynı fiillerden ötürü disiplin cezasının yanında atamasının yapılmasına ilişkin işlemin mükerrer cezalandırma yasağına aykırı olduğu anlaşıldığından davaya konu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararı

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.