logo yeni

ÖĞRETMENLERİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMESİ NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen8Aday öğretmenliğe ve öğretmenliğe yapılacak atamalar ile öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”, daha önce yürürlükte olan; Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmeliği de yürürlükten kaldırdı.

Yönetmelikte yer alan bazı düzenlemelere göre;

**Memur öğretmenlerin öğretmen kadrolarına geçmesi, yine ilk defa atama yoluyla olacak. Daha önce öğretmen kadrosunda görev yapmamış olanların (Devlet üniversitelerinde en az iki yıl öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman olarak görev yapmış olanlar hariç) öğretmenliğe geçişi ilk defa öğretmen atamasında uygulanan sınav sonucunda mümkün olabilecek.

**Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlen görev yapmakta olanlar, daha önce eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadroda adaylıklarının kaldırılmış olması şartıyla, kurumlar arası yeniden atanabilecek.

**Aday öğretmenliğe/öğretmenliğe atanma isteğinde bulunan adaylar en fazla 40 tercihte bulunabilecek. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecek.

**Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınava alınacak.

**Zorunlu çalışma yükümlülüğü olan öğretmenlerden; aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, eşi aday memur olanların eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, eşi 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların atamaları gerçekleştirilene kadar, başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş- çocuk-anne-, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenecek.

**Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilecek. Bu süre; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl şeklinde uygulanacak.

**Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirme talebinde bulunabilecek. Eşi veya çocuğu ölen öğretmenler ile eşi emekli olan öğretmenler yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

**Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

**Adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirme yapılacak. Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacak.

**Bakanlığın merkez veya taşra teşkilatında yöneticilik görevleri hariç olmak üzere eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki görevlere istekleri üzerine atananlar, bu görevlerde en az üç yıl çalışmadan yeniden öğretmenliğe atanamayacak.

**Öğretmenlerin, yürürlükten kaldırılan yönetmelikler kapsamında verilen hizmet puanları ile zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri geçerli olacak.

**Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinden hâlen zorunlu hizmetini yerine getirmekte olanlar, ilk yer değiştirme döneminde, bir defaya mahsus olmak üzere zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamış olup olmadıklarına bakılmaksızın ve başkaca herhangi bir şart aranmaksızın alanlarında öğretmen ihtiyacı olan istedikleri bir eğitim kurumuna atanacak.

Yönetmelik

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

Ekler için tıklayınız

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.