logo yeni

MUHALEFET GENEL MÜDÜRÜN İSTİFASINI YETERLİ BULMADI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mudurGeçtiğimiz günlerde yaşadığımız büyük elektrik kesintisi sonrasında bugün TEİAŞ Genel Müdürünün istifası muhalefeti tatmin etmedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Genel Müdürün istifasına ilişkin olarak, “Şimdi bir sorumlu bulunmuş, TEİAŞ Genel Müdürü görevinden istifa etmiş. Ne kadar kolay. TEİAŞ Genel Müdürü'nün sırtına yüklediler. Enerji Bakanlığı'nın, Enerji Bakanı'nın, Başbakan'ın eski Başbakan'ın sorumluluğu yok. Burada istifa etmesi gereken TEİAŞ Genel Müdürü değil, Enerji Bakanı'nın kendisidir" dedi.

Emekli zammı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı ekonomi paketindeki emeklilere yönelik zamma da değinen Hamzaçebi, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakan dedi ki 'Emeklilerin yüzde 60'ı bundan yararlanıyor'. Sayın Başbakan'ın hesabını ben düzeltmek istiyorum, hesabı yanlış. Türkiye'de 10 milyon 920 bin emekli var. Yüzde 60 oranını esas alırsak 6 milyon 550 bin kişi eder. Algı herkes 100 lira alacak gibi.

En düşük SSK emeklisi Ocak 2015'den bu yana 1047 lira alıyor. Bu 100 liralık artış Temmuz 2015'de yürürlüğe girecek. 1047 liralık maaş Temmuz'da, bu düzenleme ile değil, otomatik olarak, yüzde 3'lük enflasyon olduğunu dikkate alırsak, 1078 liraya yükselecek. Yani 22 liralık bir fark kalıyor geriye. 22 liralık bir artış söz konusu. Sayın Başbakan'ın '1100 liraya yükselteceğim' dediği maaş toplam 6,5 milyonluk işçi emeklisi kitlesi için 22 liralık bir artışı ifade etmektedir. "

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Genel Müdürün istifası ile ilgili olarak, "Faturayı bürokrata keserek olayın üstünü kapatmak istiyorlar. Sizin hiç mi sorumluluğunuz yok? Yapmanız gereken genel müdür yerine sizin istifa etmenizdir. TEİAŞ Genel Müdürü'nün üstlendiği sorumluluğu bakan olarak sizin üstlenmeniz gerekir. Seçim döneminde trafoya kedi girdi, kediyi sorumlu gördüler. Şimdi kedi bulamayınca başkalarının üstüne yıkmaya çalışıyorlar"  ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.