logo yeni

ELEKTRİK KESİNTİSİ İLK KURBANINI VERDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

istifaGeçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleşen elektrik kesintisi ilk sonucunu verdi.

Türkiye çapında hayatı durduran devasa elektrik kesintisi sonrasında TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır'ın görevinden istifa etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor.” İfadelerini kullandı.

İstifa ve açığa almalar

Bakan Yıldız “Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan değerlendiriliyor” derken, TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır'ın görevinden istifa ettiğini de açıkladı. Ayrıca Bakan Yıldız, bazı görevlilerin de açığa alındığını bildirdi.

Aşırı risk alınmış olabilir

Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularına karşılık olarak “Burada gerçekleşen konu sistem güvenilir bir sistemdir. Son 12 yıl içerisinde bu şebekeyi 2 katına çıkardık. Bütün bunlar başarı ile işletilmeye devam ediyor. Arz güvenliği ile ilgi bir sorun yok. Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilirler” şeklinde yanıt verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.