logo yeni

DANIŞTAY ASIL ALANINA DÖNMEK İSTEYEN ÖĞRETMENİ HAKLI BULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet8Danıştay İkinci Dairesi, Anadolu Eğitim Sendikası üyesi olan ve "metal teknolojisi öğretmeni" olarak görev yapan bir personelin, eş özrüne bağlı olarak alan değişikliği yoluyla başka bir ile "teknoloji ve tasarım öğretmeni" olarak atanması sonrasında, tekrar eski alanına dönmek istemiyle yapmış olduğu başvurunun reddine ilişkin işlemi iptal etti.

Davacı, Artvin’de “Metal teknolojisi Öğretmeni” olarak görev yaparken;  2012 yılında eş özrüne dayalı olarak il dışı atama talebinde bulunmuş, isteğinin norm kadro açığı bulunmadığı gerekçesi ile reddi üzerine; eşinin yanına atanabilmek amacıyla alan değişikliğiyle yoluyla il dışı atama olanağından yararlanmıştır. Muğla’nın Ula ilçesindeki bir ortaokulda “Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni” olarak atanan personelin, atandığı okulda norm fazlası olduktan sonra alan değişikliği işleminin iptali ile eski alanına atanmak üzere yaptığı başvurunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddi üzerine açılan iptal davasında Muğla 1. İdare mahkemesi davanın reddi yönündeki karar almıştı.

Muğla İdare Mahkemesinin kararını bozan Danıştay 2. Dairesi kararında gerekçe olarak, “Bu durumda, 7.7.2009 tarih ve 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararının eki (10.10.2012 tarihi itibariyle değişik) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kumullarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Çizelgede (sıra no:77) Teknoloji ve Tasarım alanına atanabilmek için Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği. İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Endüstriyel Tasarım Bölümü programlarından birinden mezun olmak gerektiğinin karara bağlandığı görüldüğünden. Teknoloji ve Tasarını branşında özel bir eğitim almayan davacının. Teknoloji ve Tasarını alanına atanmasında hukuka uyarlık bulunmadığından, eski branşına atanmak istemiyle yaptığı başvurusunun reddine ilişkin dava konusu işlemin iptali istemiyle açtığı davanın reddi yolundaki Mahkeme kararında hukuki isabet bulunmamakladır.” ifadelerine yer verdi.

Anadolu Eğitim Sendikasından yapılan açıklamada, “zorla alan değişikliği ile mağdur olan üyemizin kendi alanına geri dönme talebinin reddi üzerine Danıştay İkinci Dairesine taşıdığımız davayı kazandık. AES Hukuk Sekreterliğimiz alan değişikliği konusunda da hukuksal olarak öğretmenlerin yanında olmaya devam edecektir.” İfadeleri kullanılırken Milli Eğitim Bakanlığının Danıştay kararı sonrası dava açan öğretmeni asıl alanına uygun bir okula atadığı da belirtildi.

Karar

alan degisikligi ogretmen 1

alan degisikligi ogretmen 2

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.