logo yeni

NAKLEN ATAMADA BAZI MEMURLARA EŞLERİNDEN DOLAYI AVANTAJ TANINIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

naklen atamaZorunlu olarak yer değiştiren bazı kamu personelinin eşi olan memurların, eşlerinin atanmış olduğu yere atanmasında norm kadro sınırlaması uygulanmamaktadır.

Kamu kurumlarının bazılarında uygulanan ve o kurumlarda çalışan memurların kurum içerisinde başka yerlere naklen atanmasına engel teşkil eden norm kadro engeli, eşleri bazı mesleklerde görev yapan memurlar hakkında uygulanmamaktadır.

Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan ve Devlet memurlarının kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin hususları düzenleyen “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik"; eşleri bazı mesleklerde olan memurların, eşlerinin yer değiştirme suretiyle atandığı yere naklen atanmasında, haklarında norm kadro sınırlamasına ilişkin hükümlerin uygulanmayacağını hükme bağlamıştır.

Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre, eşi;

-Emniyet Hizmetleri Sınıfı kapsamında olan,

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı kapsamında olan,

-Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı kapsamında olan,

-Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay veya astsubay olan,

-Hakim ve savcı olan

Devlet memurları, eşlerinin görev süresiyle sınırlı olmak üzere eşlerinin atanmış oldukları yerlere atanmak istediklerinde, kurumlarının norm kadro sınırlamasına tabi olmadan atamaları yapılmaktadır.

Öte yandan, eşleri yukarıda sayılan kapsamda görev yapmakla birlikte zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında atanmamış olan memurların, eşlerinin atanmış olduğu yere atanmasında ise norm kadro sınırlamaları kapsamında ilgili kurumlar tarafından değerlendirme yapılacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.