logo yeni

VALİLERİN GÖREVDEN ALINMA NEDENİ SORULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

makam odasi3Son zamanlarda il valilerinin sıklıkla yerlerinin değiştirildiği, bazılarının merkeze alındığı ve valilerin atandığı ili tanıyamadan görevden alındığı ya da yerinin değiştirildiği iddiasıyla Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Milletvekili Tanju ÖZCAN tarafından verilen soru önergesinde; son dönemlerde yayınlanan kararnameler ile sürekli olarak valilerin yerlerinin değiştirildiği, birçok valinin merkeze alındığı, AKP iktidarı süresince illere atanan valilerin atandıkları illeri tam olarak tanımadan görevden alındığı ifade edilerek, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorular yer aldı:

1-Değişik sebeplerle merkeze alınan vali sayısı kaçtır? İktidarınız süresince kaç vali merkeze alınmıştır? Soru önergesinin verildiği tarih itibari ile kaç merkez valisi vardır?

2-Merkeze alınan valiler ile illerde görevli valilerin özlük hakları bakımından uygulamada bir fark var mıdır?

3-Yıllarca devlete hizmet etmiş, en üst makamlarda görev almış valilerimizin merkeze alındıktan sonra kendilerine uygun çalışma koşulları (oda, personel vs.) sağlanmakta mıdır?

4-Merkeze alınan valilerden kaç tanesi tekrar illerde görevlendirilmiştir? Merkezde görevli valilerin illerde görevlendirilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

5-Bolu valisi, görev süresinin ilk yılını yeni doldurmuşken hangi gerekçe ile merkeze alınmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.