logo yeni

ZORLAMA SONUCU İSTİFA EDEN MEMUR ESKİ GÖREVİNE DÖNEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

istifa 3Devlet memurlarının, bazen kurumları tarafından görevlerinden istifaya zorlandığı ve görevinden ayrılmak istediği yönünde dilekçe vermek zorunda kaldığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, görev ve unvan eşitliği gözetmeksizin kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit kadrolara naklen atama konusunda kurumlara takdir yetkisi tanımıştır. Ancak, kamu yararı ve hizmet gerekleri gözetilmeden bu yetkinin kullanıldığı durumlarda, yapılan atama işlemi genellikle yargı yerleri tarafından neden ve amaç yönleriyle hukuka aykırı değerlendirilmektedir.

Kurumlara tanınmış olan bu yetkinin, kamu yararı ve hizmet gerekleri gözetilmeden kullanıldığının kanıtlanması ya da açılan davaya bakan idari yargı yeri tarafından tespit edilmesi hallerinde, söz konusu yetkiye dayanılarak tesis edilen atama işleminin neden ve amaç yönleriyle hukuka aykırı değerlendirileceği yerleşmiş yargısal içtihatlarla kabul edilmiş bulunmaktadır.

Ayrıca, görevinde başarısız olduğuna ilişkin herhangi somut bir delil bulunmaksızın, istifa ettiği gerekçesiyle idare tarafından görevinden alınarak başka bir kadroya atanan Devlet memurlarının, istifalarını baskı altında verdikleri gerekçesiyle, yapılan atama işleminin iptali için açtıkları davalarda, davaya bakan idari yargı yerleri naklen atam işleminin iptaline de karar verebilmektedir.

Bu tür davalarda mahkemeler tarafından karar verilirken; davacının iddialarının yanı sıra atama işleminin (istifa isteğine dayanan) dava konusu edilmiş olması da istifa dilekçesinin baskı altında verildiğine kanıt sayabilmektedir.

İstifa dilekçesi üzerine başka göreve atama işlemine karşı açılan davada verilen bir karar için tıklayınız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.