logo yeni

ÖĞRETMENLER İÇİN İLK OLACAK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen5Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay içinde ilana çıkılarak, 75 adet mili eğitim uzmanı atanacağı duyurulmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf TEKİN, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk defa öğretmenlerden uzman ataması yapılacağını belirterek, bunun öğretmenlere verilen değeri gösterdiğini ifade etti.

Öğretmenler için ilk olacak

02-11 Mart  2015 Tarihleri Arasında Yapılacak Olan Milli Eğitim Uzmanlığı  Mülakat Sınavına girmeye hak kazanan adaylar belli oldu. Tekin, 6528 sayılı kanun ile Milli Eğitim Bakanlığının merkez teşkilatında ihtiyaç duyduğu uzman ihtiyacının büyük oranda öğretmen olarak çalışanlar arasından karşılanmasının amaçlandığını belirterek, "Bu düzenlemeyle bir ilki de gerçekleştirerek, öğretmenlere uzman olabilmenin yolunu açtık. Ayrıca, saha tecrübelerinden, bakanlık merkez teşkilatında, karar alma mekanizmalarında yararlanma imkanı sağlanmış olduk. Mülakatlar sonrası, ilk defa öğretmenlerimizden uzman atayacağız. Bu öğretmenlerimize verdiğimiz değeri gösteriyor. Bunu eleştirenlerin bu noktaya dikkat etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Tekin öğretmenler dışında, diğer kamu kurumlarında, uzman yardımcılığı sürecini tamamlamış olanlardan da uzman alınacağını ifade ederek, ihtiyaç duyulan personelin nitelikleri doğrultusunda ilana çıkıldığını ve yasa doğrultusunda koşulların belirlendiğini söyledi.

Yabancı dil şartı

Mülakat sınavında aranan yabancı dil şartının oldukça düşük olması(30 puan) eleştirilere konu olmuştu. Eleştirilere yanıt veren Tekin, sınava ilişkin duyurudaki 30 puan şartının asgari düzeyi ifade ettiğini, üç alan hariç diğer tüm alanlarda, mülakata çağrılan adayların tamamının en az C düzeyinde yabancı dil puanına sahip olduğunu vurgulayarak, “Örneğin, bilişim teknolojilerinde mülakata çağrılacak en son kişinin yabancı dil puanı, 80. Ancak başta hukuk olmak üzere üç branşta ise yabancı dil düzeyi yüksek aday bulmak çok zor. Ama bu alanlarda da ihtiyacımızı, karşılamamız gerekiyor. Bu nedenle, bu alanda seçeceğimiz arkadaşların, üç yıl içerisinde en az C düzeyinde yabancı dil belgesi getirmelerini arzu ediyoruz. Aynı uygulama uzman yardımcısı olarak istihdam ettiğimiz arkadaşlarımız için de geçerli. Herhangi bir yabancı dil skoru istemediğimiz uzman yardımcısı adayları, uzman yardımcılığı sürecinde yani üç yıl içinde kendilerinde beklenen yabancı dil skorunu elde ediyorlar." ifadelerini kullandı.

Mülakat eleştirileri

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, sınavın sadece mülakat şeklinde yapılması eleştirilerine ise şöyle cevap verdi:"Çünkü, alınacak uzmanlar zaten daha önce KPSS'ye girerek atanmış kişiler ya da başka bakanlıklarda uzman olarak çalışanlar. Mesela Maliye Bakanlığında uzman yardımcısı olarak çalışmış veya bizde öğretmen olarak çalışıyor. Uzman adaylarımızın tamamı bulundukları pozisyonlara zaten merkezi sınavlarla yani KPSS ile gelmiş durumda. Bu insanları bir daha yazılıya sokmamıza gerek yok. Öğretmenlerimiz zaten birinci aşamayı, yazılı aşamasını geçmişler. Bunların içerisinde kendi ihtiyacımız olanları mülakatla alacağız. Şeffaf bir mülakat sınavı yapacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.