logo yeni

MİLLİ EĞİTİM UZMANLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mulakatYayımlanan kılavuzdaki şartlara bakıldığında, çok özel bir tanımlama yapıldığı ve sanki alınacak kişilerin tarif edildiği görüldü. Tepkilerden çekinen MEB’in, kılavuzu mesai saatinin bitiminden sonra yayımlaması da dikat çekti.

Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzunda; sadece sözlü sınava dayalı alım yapılacağı, sınava Maarif Müfettişlerinin de başvuru yapabileceği, 5 ile 10 yıl arası hizmet şartının olduğu açıklandı. Ancak maarif müfettişi olmak için mevcut yönetmeliklerde 11 yıl hizmet şartı arandığı unutuldu. Yabancı dil sınavlarından (YDS/KPDS) hiçbir kurumun kabul etmediği 30 (otuz) puan alınması da yeterli bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, sınav kılavuzunda alınacak kişilerin adeta tarif edildiğini belirtti ve “MEB 75 AKP’li bürokrat arıyor. MEB yaptığı atamaların neredeyse tamamının yargı kararı ile iptal edildiğini unutmuş gibi davranmaktadır. Bakan Nabi Avcı AKP’li bürokratlar yaratmaya devam ediyor. Bakanlıkta çok önemli bir kadro olan Milli Eğitim Uzmanlığı kadrosuna yapılması düşünülen bu hukuksuz alımlara tüm eğitim çalışanlarını ve eğitim örgütlerini dur demeye davet ediyorum. Sınav kılavuzunun yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açılması için tüm eğitim sendikalarına çağrıda bulunuyorum’’ dedi.(Kaynak/Sözcü)

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.