logo yeni

KADROYA GEÇİRİLEN SÖZLEŞMELİLERİN NAKİL YASAĞININ KISMEN KALKMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur42013 yılında yürürlüğe giren 6495 sayılı Kanunla kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen 5 yıllık nakil yasağının kısmen kaldırılması için hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Erkan AKÇAY tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, kadroya geçirilmiş olan kamu personeline yönelik 5 yıllık nakil yasağının, eş durumu ve sağlık mazeretinin söz konusu olduğu durumlarda uygulanmamasını öngörüyor.

6495 sayılı Kanunla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Geçici 41 inci madde eklenmiş ve bu düzenlemeyle, 25/6/2013 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda sözleşmeli olarak çalışanlar; il özel idaresi, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde çalışan sözleşmeli personel; Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışan personel memur kadrolarına geçirilmişti. Ancak yapılan düzenlemede, memur kadrolarına geçirilenler için “beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz” hükmü de yer almıştı.

Memur kadrolarına geçirilenlere getirilmiş olan 5 yıllık nakil yasağı, ilgili personel mağduriyetine ve tepkisine neden olurken, geçen zaman içerisinde bu yasağın kaldırılması amacıyla somut bir girişimde bulunulmadı.

Hazırlanan Kanun Teklifi

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Geçici 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak, eş durumu, eşlerden birisi ile çocuğunun ya da anne veya babasının geçerli sağlık mazereti nedeniyle nakil talebinde bulunanlarda atandığı kamu kurum veya kuruluşunda beş yıl çalışma şartı aranmaz.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.