logo yeni

TCDD VE KARAYOLLARINDAKİ GÖREVDEN ALMALAR ÖNERGEYE KONU EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

tcddTCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğünde çok sayıda üst düzey bürokratın görevden alınma sebepleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN’a soruldu.

Balıkesir milletvekili Ayşe Nedret AKOVA tarafından konuyla ilgili olarak hazırlanan ve Lütfi Elvan’ın cevaplaması talep edilen önergede, görevden almalarla ilgili şu açıklama ve sorulara yer verildi:

“Bakanlığınıza bağlı TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nde üst düzey bürokratların görevden alındığına dair haberler basında yer almıştır. TCDD’de bazı daire başkanları ve bölge müdürleri yakın zamanda görevden alınmıştı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde de iki genel müdür yardımcısından birisinin ve 10 daire başkanından altısının aynı zamanda görevden alınması dikkat çekici bir gelişmedir. Üstelik bu iki Kurumda son bir yıldır çeşitli görev değişiklikleri yapılmıştır. Bu bağlamda;

1.Bakanlığınıza bağlı kumrularda aniden ve çok yüksek sayıda üst düzey bürokratın görevden alınmasının sebepleri nelerdir?

2.Bakanlığınıza bağlı kumrularda son bir yıldır üst düzey bürokratlardan (daire başkanı ve üstü) kaç kişi görevden alınmıştır? Görevden alman bürokratlar ile ilgili haklarında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

3.Son dönemde duble yollarda çökme, bozulma gibi ortaya çıkan somnlar ile Sayıştay raporlarına da yansıyan usulsüzlüklerin görevden almalarda etkisi ne olmuştur?

4.Görevden alman bürokratların görevlerini hakkıyla yerine getirememesi ve karıştığı usulsüzlükler tespit edilmiş midir? Hangi bürokratlar ne gibi görev yetersizliği ile suçlanmaktadır?

5.Bakanlığınıza bağlı kurumlarda bürokratların görevden alınmasına devam edilecek midir?

6.Görevden toplu almalar nedeniyle işlerin yürümesinde herhangi bir aksamanın yaşanması nasıl engellenmektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.