logo yeni

ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞAN EŞ DOLAYISIYLA TAYİN TALEBİNİN REDDİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet5Konya 2. İdare Mahkemesine Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada, bir doktorun öğretim görevlisi olarak görev yapan eşinin yanına atama talebinin reddedilmesinin yürütmesi durduruldu.

Uzmanlığını tamamlamasının ardından eşinin Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışması sebebiyle eş durumundan tayin isteyen bir uzman doktor, Bakanlığa tayin talebinde bulundu. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından eş durumu tayin talebinin reddedilmesi üzerine, üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılarak, red işleminin yürütmesi durduruldu.

İdarenin tayin talebini reddetme gerekçesi olarak “üniversitelerin 217 Sayılı KHK kapsamında bir kamu kurumu olmadığını” nı gösterdiği öğrenilirken, Devlet Üniversitelerinin 217 sayılı KHK kapsamında olduğuna dair çok sayıda Devlet Personel Başkanlığı görüşü bulunuyor.

Konya 2. İdare Mahkemesi kararında, “Üniversiteler özel bütçeli idareler arasında sayılmış iseler de Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapılmasına dair kanunda ilgili mevzuatında gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar, mevzuatta katma bütçeli idarelere yapılan atıfların özel bütçeli idareler kapsamına alınan kamu idareleri bakımından, ilgilisine göre bu idare yapılmış sayılır düzenlemesine yer verildiğinden üniversitelerin halen 217 Sayılı KHK kapsamında olduğu açıktır” ifadesine yer verildi. Olayda eş durumu özrü nedeniyle yaptığı tayin talebinde bulunana doktorun eşinin çalıştığı üniversitenin 217 sayılı KHK kapsamında bulunan bir kurum olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek red işleminin yürütmesi durduruldu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.