logo yeni

ÜNİVERSİTELERDEKİ GENEL SEKRETER, YARDIMCISI VE DAİRE BAŞKANI KADROLARINA ATANMAK İSTEYENLER DİKKAT

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

burokratTürk Eğitim-Sen tarafından, üniversite genel sekreteri, genel sekreter yardımcısı ve üniversite daire başkanı kadrolarına yapılacak atamalarda 657 sayılı Kanunun 132 nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan disiplin cezası alanlara kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı hususundaki soruya, Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklık getirildi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 132 nci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince, aylıktan kesme cezası ile tecziye edilenler 5 yıl, kademe ilerlemesinin durdurulması, cezası ile tecziye edilenler 10 yıl boyunca daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi ve daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamıyorlar. Türk Eğitim-Sen, üniversite genel sekreteri, genel sekreter yardımcısı ve üniversite daire başkanı kadrolarına aynı şekilde disiplin cezası alanların atanıp atanamayacağı konusuna açıklık getirilmesi için Devlet Personel Başkanlığıına başvurmuştu.

Devlet Personel Başkanlığı verdiği mütalaasında, üniversitelerin idari teşkilatlanmaları çerçevesinde 657 sayılı Kanuna tabi üniversite genel sekreteri, genel sekreter yardımcısı ve üniversite daire başkanı kadrolarının anılan fıkradaki daire başkanı ve daha üstü kadroları kapsamında bulunması sebebiyle, söz konusu kadrolara yapılacak atamalarda 657 sayılı Kanunun 132 nci maddesinin dördüncü fıkrasının uygulaması gerektiğini belirtti. Buna göre, aylıktan kesme cezası alanlar 5 yıl, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanlar ise 10 yıl boyunca bu kadrolara atanamayacaklar.

Görüş yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.