logo yeni

calisanlar2 copy

KONCUK, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARININ İPTALİNİ İSTEDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

milli-egitim-bakanligiTürkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Milli Eğitim Bakanlığında şube müdürlüğü atamalarında verilen yargı kararlarının dikkate alınmamasını eleştirdi.

Koncuk açıklamasında, Türk Eğitim Sen’in hem çerçeve yönetmeliği hem de buna bağlı olarak çıkarılan MEB yönetmeliğinin yürütmesini durdurduğunu belirterek, bu yargı kararlarının, sadece sözlü puanla atama yapılamayacağı, yazılı ve sözlü notlarının ortalamasının alınması ile ilgili olduğunu belirtti.

Tüm atamalar iptal edilmeli

Koncuk, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasının, yapılan tüm atamaların da iptalini gerektirdiğini, ancak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in, atamaların iptalini bir gurur konusu haline getirdiğini belirterek, “Yargı kararını uygulamayan, Yusuf Tekin’le yaptığım telefon görüşmesinde, yargı kararının atamaların iptalini gerektirmediğini açıkça savunmuştur. Afyon ilinde yaptığı bir konuşmada ise, yargı atamaları iptal etse de B planımız var, diyen de, Müsteşar Yusuf Tekin’dir.

Sayın Tekin’in, B planının ne olduğu da anlaşılmıştır. Yusuf Tekin bir kanun teklifi verilmesini sağlamış, çıkarılmak istenilen kanunla yargı kararı bypass edilmeye çalışılmış, ancak, girişimlerimiz sonucunda teklif kanunlaşmamıştır. Bu son durum, Yusuf Tekin’in son hamlesini de boşa çıkarmıştır.” İfadelerini kullandı.

"Suç duyurusunda bulunduk"

Koncuk, Yusuf Tekin’le ilgili yargı kararını uygulamamaktan suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek, “Yusuf Tekin’in ısrarla atamaları iptal etmemesi sonucunda, Türk Eğitim Sen, tüm atamaların iptali için de ayrı bir dava açmak zorunda kalmış ve açılan bu dava da kazanılmıştır. Ankara 17. İdare Mahkemesi tüm şube müdürlüğü atamalarının iptaline karar vermiştir. Bu karar sonrasında MEB’in ve Sayın Müsteşar’ın kaçacak yeri sığınacak gerekçesi kalmamıştır.

MEB bu karar sonrasında, tüm atamaları iptal etmek ve aritmetik ortalamaları esas alarak, yeni tercih hakkı da vererek yeni atama yapmak zorundadır. İşte tam bu noktada, aritmetik ortalama dahi alınsa, bu yeni durumun sadece 381 kişiyi etkileyeceği, diğer atamaların etkilenmeyeceği haberleri yayılmaktadır. Bu haberin kaynağı ise malum sendikadır. Bildiğiniz üzere malum sendika, bir çoğu kendi üyeleri olan şube müdürlerini tamamen sahipsiz bırakmıştır. Bir sendikanın, yargı kararlarını uygulamanız lazım, demek yerine, başka haberler yaymaya çalışması, kelimenin tam anlamıyla, utanılacak bir yaklaşımdır. Tabi utanacak yüzleri varsa.”

Ttüm atamaların iptal edilmesi ve atamaların sil baştan yapılması gerektiğini söyleyen Koncuk açıklasını şöyle tamamladı:

“MEB, Sayın Müsteşar ve tüm ilgili bürokratlar şunu bilmelidir, Türk Eğitim Sen olarak, yargı kararının uygulanması ve tüm atamaların iptali gerekmektedir.1709 atamanın tamamı iptal edilecek, aritmetik ortalamalar doğrultusunda, yeni tercih hakkı da verilerek, atamalar sil baştan yapılacaktır. Çözüm budur, yargı kararı da bu doğrultudadır. Aksi bir uygulama yapılması halinde, bu uygulamaya imza atanları tüm kamuya deşifre edecek, her türlü hukuki yolu takip edeceğiz.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.