logo yeni

calisanlar2 copy

KURUM DEĞİL SANKİ YOL GEÇEN HANI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Orman Genel Müdürlüğü, Kurumun görev alanı ve müfettişliği ile ilgili olmayan alanlarda eğitim almış kişileri, sınavsız ve şartsız bir şekilde, eğitim ve hizmet süresine bile bakmadan yıllardır müfettiş kadrosuna atamış ve atamaya da devam etmekte.

Orman Genel Müdürlüğü'nün mevcut Teftiş Kurulu Yönetmeliği'ne göre;

Müfettişlik mesleği, KPSS ve giriş sınavı yapılmak suretiyle müfettiş yardımcısı olarak atananların, 3 yıllık yoğun mesleki eğitimden sonra girdikleri yeterlik sınavında başarılı olmaları halinde atanabileceği kariyer bir meslektir.

Üstelik bu mesleğe girebilmek için; Orman, Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile en az dört yıl eğitim veren ve denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi veya yurt dışındaki fakülte veya yüksek okullardan birini bitirmiş olmak gerekmektedir.

Ancak 1993 yılından itibaren 6 defa yapılan değişiklikle, Orman Genel Müdürlüğü müfettişliğine, müfettiş olma niteliği taşımayanların atanması sağlanmıştır.

Değişikliklerle neler yapılmış?

- 24.12.1993 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda 9 ay süre ile bölge müdürlüğü veya daire başkanlığı görevinde bulunmuş olanların, eğitimleri her ne olursa olsun, Bakan Olur’u ile müfettişliğe atanması imkanı sağlanmış.

-06.02.1998 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda henüz o gün genel müdür yardımcılığı, hukuk müşavirliği, daire başkanlığı veya bölge müdürlüğü görevine atanmış olanlar ile 9 yıl avukatlık yapmış olanların, Bakan Olur’u ile müfettişliğe atanması imkanı sağlanmış.

-04.09.2003 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda bölge müdürlüğü, daire başkanlığı veya daha üst görevlerde bulunan ya da 3 ay içerisinde bu görevlerde 1 gün dahi bulunacak olan orman fakültesi mezunlarının Bakan Olur’u ile müfettişliğe ve başmüfettişliğe atanması imkanı sağlanmış.

-23.02.2008 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda 1 yıl süre ile bölge müdürlüğü, daire başkanlığı veya daha üst görevlerde bulunmuş olanların, eğitimleri her ne olursa olsun, Bakan Olur’u ile müfettişliğe atanması sağlanmış.

-12.05.2011 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda 18 ay süre ile bölge müdürlüğü, daire başkanlığı ve daha üst görevlerde bulunmuş olanların, eğitimleri her ne olursa olsun, Bakan Olur’u ile müfettişliğe atanması imkanı sağlanmış.

-10.10.2012 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle, Kurumda 6 ay süre ile bölge müdürlüğü, daire başkanlığı ve daha üst görevlerde bulunmuş olanların, eğitimleri her ne olursa olsun, Bakan Olur’u ile müfettişliğe atanması imkanı sağlanmış.

Bu düzenlemelerle, Kurum görev alanı ve müfettişliği ile ilgili olmayan alanlarda eğitim almış kişilerin müfettiş kadrolarına atanmaları imkanı sağlanmış, lisans mezunu olmayan kişilerin bile müfettiş olmasının önü açılmış.

İdareciler sadece menfaatlerini düşünmüş

Kurumda üst kadrolarda bulunanlar, sürekli olarak kendilerini mesleki anlamda garanti altına almak için, müfettişliğe atanmışlar.

Eğitim düzeylerine, Kurum hizmet sürelerine, bir kariyer meslek mensubunun sahip olması gereken diğer nitelikler sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, bu şekilde kısa yoldan müfettiş olma girişimleri, Kuruma zarar verdiği gibi kurum çalışanlarının motivasyonunu da olumsuz etkilemektedir.

Yetkililer şahsi menfaatlerini Kurum ve meslek menfaatinden üstün tuttukları sürece, bu haksız uygulamaların arkasının kesilmesi mümkün olmayacağından, bu şekildeki düzenlemeleri sonlandırmak adına Kurumda kariyer mesleğe zorluklarla atanmış olanların, hukuk ve eşitlik ilkeleri, kamu yararı ve benzeri sebeplerle düzenlemeyi yargıda iptal davasına konu etmelerinden başka çare de bulunmamaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü'ne bu kıyak niye?

Anayasa ve kanunlarda yer alan ormanların korunmasına ilişkin düzenlemeler, Orman Genel Müdürlüğü üst düzey bürokratlarının korunması anlamında algılanmış olsa gerek ki, yıllardır benzer düzenlemelerle koruma altına alınmışlar. Oysa, Olmayan niteliği yönetmelikle kazanacaklarını düşünenleri değil, ORMANLARIMIZI korumamız gerektiğinin artık bilinmesi gerekiyor.  

Öte yandan, başka kamu kurumlarında, örneğin Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kurumlarında mesleğe sınavla Uzman Yardımcısı olarak girmiş, belli bir yetişme süresi sonrasında Uzman kadrosuna atanmış ve yıllardan beridir Kurumlarının iş yükünü taşıyan, eğitim bakımından Kurumlarının görev alanlarıyla ilgili lisans bölümlerinden mezun personelin, sadece ismi değiştirilen aynı Uzman kadrosuna atanmasına izin verilmezken,  Orman Genel Müdürlüğü'nün bu uygulamasına izin veren kurumlardan ve yetkililerden duyarlılık bekliyoruz. 

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.