logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU SEN ERZURUM TEMSİLCİLİĞİNDEN ANAYASA MAHKEMESİNE 2400 MEKTUP

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mektupTürkiye Kamu Sen Erzurum İl Temsilciliği, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun ile gerçekleşen yönetici kıyımına karşı üyelerden topladıkları 2 bin 400 mektubu Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a gönderecek.

Türkiye Kamu Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, 6528 sayılı Kanun ile kazanılmış hakların yok sayılarak tamamen keyfi bir yönetici atama sisteminin getirildiğini savundu. Üyeler tarafından yazılan 2 bin 400 mektubu kargo ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a göndereceklerine ifade eden Bayraktar, 6528 sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerin T.C. Anayasası'nda yer alan hukuk devleti ilkesi ve hakkaniyet anlayışı ile bağdaşmadığını belirtti.

Bayraktar, Milli Eğitim Bakanlığı'nda adeta ciddi bir yönetici ve öğretmen kıyımı yaşanmasına sebep olunduğunu ve önümüzdeki süreçte de daha büyük sıkıntılara zemin hazırlandığını belirterek, “Hayata geçirilen söz konusu yeni düzenlemeyle, öncelikle 4 yılını dolduran okul yöneticileri değerlendirmeye alınmıştır. 100 tam puan üzerinden yapılan değerlendirmelerde 75 puan ve üzeri alanların görev süreleri uzatılmış, baraj altında kalanların ise yöneticilik görevleri sonlandırılarak öğretmenliğe döndürülmüştür. 100 puanın 40 puanı yöneticilerin okuldaki mesai arkadaşları, veli ve öğrenci temsilcileri tarafından, 60 puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilmiştir. Yaşananlar eğitim çalışanları arasında infiale neden olmakta, okullarımızdaki çalışma huzurunu yok etmekte, çalışanlar arasında telafisi mümkün olmayacak ihtilaf ve ayrışmalara neden olmaktadır. Yılların eğitime vakfetmiş, başarılı, sevilen ve üretken olan binlerce okul yöneticisinin emeği bir çırpıda yok edilmiştir. MEB Kanunuyla Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki 73 bini okul yöneticisi olmak üzere, toplamda 76 bin yöneticinin alın teriyle, dişiyle, tırnağıyla kazandığı unvanları, sosyal statüleri yok sayılmıştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir kanunla, bir gecede insanların unvanlarının, kazanılmış haklanın elinden alındığına rastlamak mümkün değildir. Antidemokratik yönetimlerin olduğu en geri kalmış ülkelerde dahi böyle demokrasi dışı bir uygulamaya rastlamak imkan dışıdır. Malumunuz olduğu üzere, pek çok bakımdan hukuk ve hakkaniyete aykırı olan söz konusu bu kanunun çok sayıda maddesinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılmıştır. Eğitim camiasında infiale yol açan ve kamuoyunda ucube kanun olarak adlandırılan bu kanun hakkında Yüksek Mahkeme'nin vereceği kararın mutlaka hukukun üstünlüğünü korumak doğrultusunda olacağına şüphe yoktur. Anayasa Mahkemesi, hukuk devleti ilkesi ve hukukun üstünlüğünün ülkemizdeki teminatıdır. Yüksek Mahkemenizin, hiçbir adalet ve vicdan anlayışı ile bağdaşmayan bu kanun hakkında vereceği kararda da aynı kararlılıkla hukuksuzluğa bir an önce 'dur' demesi eğitim camiamız tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.