logo yeni

OKUL MÜDÜRLERİNİN GÖREVDEN ALINMASINA SEBEP OLAN KANUNLA İLGİLİ KAMPANYA BAŞLATILDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

anayasa-mahkemesi3Türk Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığındaki bürokratlar ile il ve ilçe müdürlerinin ve okul yöneticilerinin görevden alınmasına sebep olan 6528 sayılı kanunun iptali konusunda mektup kampanyası başlattı.

Sendika söz konusu kanunun yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşındığını belirterek, mahkemeden henüz karar çıkmamasının ve geçirilen her günün mağduriyetlere ve telafisi mümkün olmayacak zararlara vesile olduğunu belirtti.

Sendikadan başlatılan kampanya ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Sendikamız, sözkonusu kanun daha tasarı aşamasındayken eylem, etkinlik ve görüşmeler gerçekleştirmiş; gerek iktidar ve gerekse muhalefet partileri temsilcileriyle görüşmeler yaparak düzenlemenin sakıncalarına dikkat çekmiştir.

Başta Türk Eğitim-Sen olmak üzere aklı başındaki tüm kesimlerin, tepki ve ikazlarına rağmen siyasi iktidar ısrarını sürdürmüş ve kanunu hayata geçirmiştir.

Demokratik eylemlerini ortaya koyan, defalarca kamuoyunu bilgilendiren etkinlikler yapan ve iki kez iş bırakma eylemi gerçekleştiren sendikamız, hukuki süreçte de mücadelesini devam ettirmektedir.

Türk Eğitim-Sen olarak, kanunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınması sürecinde muhalefet partilerine bilgi ve doküman desteği sağlamış; bizzat Genel Başkanımız İsmail Koncuk tarafından da Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerine detaylı bir bilgilendirme mektubu gönderilerek sürece müdahil olunmuştur.

Gelinen noktada, görev süresi uzatılan okul müdürlerinin değerlendirmelerinde ve ilk defa ve yeniden atanacak okul müdürleri için yapılan sözlü sınav  komisyonlarında yaşananlar, kaygılarımızın ne derece isabetli olduğunu ortaya koymuştur.

Türk milli eğitiminin daha fazla yıpratılmaması ve eğitim camiasının çalışma huzuru ve iş barışının daha da katledilmemesi için Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce beklentiler doğrultusunda karar vermesi gerekmektedir.

Sendikamız, kamuoyu hassasiyetine dikkat çekilmesi ve karar alma sürecinin hızlandırılması için Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’ın bir kez daha bilgilendirilmesi amacıyla ülke genelinde bir mektup kampanyası başlatmış bulunuyor.

Mektuplar 23 Kasım 2014 tarihine kadar teşkilatlarımızda toplanacak ve 25 Kasım 2014 günü de kitlesel basın açıklamalarıyla birlikte toplu olarak Anayasa Mahkemesi’ne gönderilecektir."

Mektup için tıklayınız.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.