logo yeni

ÖĞRETMEN ATAMA YÖNETMELİĞİ NE ZAMAN NETLEŞECEK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen9Kayseri'de dün başlayan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Toplantısına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu.

10 gün içinde netleşir

Tekin atama ve yer değiştirme yönetmelik taslağı ile ilgili olarak, "Burada farklı sendikalardan arkadaşlarımız vardı. Çok faydalı bir tartışma ortamı oldu. Öğretmenlerimizin bize önerdiklerinden uygun olanları yönetmeliğimize işleyeceğiz. Sanırım 1 hafta 10 gün içerisinde yönetmeliğimiz netleşmiş olur" dedi.

Tekin, bugüne kadar ki tüm yönetmelik çalışmalarını, bu tür tartışma ortamlarından beslenerek yaptıklarını söyleyerek, kamuoyunda öğretmenlerin yer değiştirmesiyle ilgili prensiplerin çok tartışıldığını, bunun da toplantıyı farklı kıldığını belirtti.

Her yıl 150 bin yer değiştirme talebi geliyor

Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı olarak, her yıl ortalama 150 bin öğretmenin yer değişikliği talebi ile karşılaştıklarını belirterek, “Bunların bir kısmını yapabiliyoruz, bir kısmını yapamıyoruz. Herkesin taleplerini maksimum düzeyde karşılayabileceğimiz yeni bir yönetmelik çalışması yaptık. Taslak olarak bunu önce internet sitemizden öğretmen arkadaşlarımızla paylaşmıştık. 5 bine yakın dönüş olmuş" şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan öğretmenler kura ile seçildi

Tekin toplantıya çağırılan öğretmenlerin elektronik ortamda kura çekilerek seçildiğini belirtirken, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"İnsanların aklına şu gelebilir; 'Bu uygulamaya Bakanlık istediği öğretmenleri çağırdı, yaptı.' Böyle bir şey yok. Biz tamamen çalışma evrenini tanımlıyoruz. Kimdir çalışma evrenimiz? Rotasyona tabi olan öğretmenler, olmayan öğretmenler, yaş grupları itibarıyla öğretmenler diye tanımlıyoruz ve elektronik ortamda kura çekerek öğretmenlerimizi davet ediyoruz. Ne sendikasına bakıyoruz ne memleketine ne de başka bir şeyine bakıyoruz. Burada farklı sendikalardan arkadaşlarımız vardı. Çok faydalı bir tartışma ortamı oldu. Öğretmenlerimizin bize önerdiklerinden uygun olanları yönetmeliğimize işleyeceğiz. Sanırım 1 hafta 10 gün içerisinde yönetmeliğimiz netleşmiş olur." 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.