logo yeni

ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ TASLAĞI EĞİTİME DARBE ETKİSİ YAPAR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen4Demokrat Eğitimciler Sendikası İstanbul İl Başkanı Selçuk TÜTAK, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ilgili sosyal medyada ve öğretmenler arasında yapmış olduğu bire bir görüşmeleri basın ile paylaştı. Tütak, izlenimlerini şu şekilde aktardı:

Evvela, bakanlığa sormak gerekiyor. Öğretmenler mutsuz ve mağdur edilince eğitimin kalitesi mi yükseliyor? Bu köklü değişiklikler yapılırken öğretmenler olayın ve karar alma sürecinin merkezinde olması gerekirken neden dışında tutulup tepeden inme tutumlarla dışlanıyor, istekleri göz ardı ediliyor? Öğretmenlere sorulmadan, görüş ve önerileri alınmadan, bölgesel ve sosyo-ekonomik farklılıklar düşünülmeden, aile yapısının bütünlüğü hesaba katılmadan atılan her adım eğitime ve çalışanlarına bir darbedir. Öğretmenden bağımsız, vizyonsuz ve misyonsuz günübirlik atılımlar, açılımlar, değişiklikler eğitime ve çalışanlarına birer darbedir.Temennim odur ki bu taslak değerli öğretmenlerimizin şevkini kırmayacak, üzmeyecek, motivasyonlarını bozmayacak, aile yapılarına ve düzenlerine halel getirmeyecek şekilde yeniden düzenlenir.Aksi takdirde eğitime büyük bir darbe vurulmuş olur.

Selçuk TÜTAK, daha önce de yapılan uyarılara rağmen, altyapı çalışmaları tamamlanmadan, öğretmen dairenin dışında tutularak birçok değişiklik yapıldı ve çoğu hüsranla sonuçlandı. Ne yazık ki tepkilerin ve itirazların haklılığı ortaya çıktı. Bunları geniş bir yelpazede tek tek ele almak lazım diyerek şöyle devam etti, 12 yılda neredeyse iki elin parmakları kadar bakan değişti ve görünen o ki değişmeye de devam edecek. Gelen her bakan yeni bir sistem denemeye kalkışıyor. Bu da bakanlığın kendi bünyesinde vizyoner yapısının olmadığına delalet ediyor. Kısacası eğitim öğretim yapboz tahtasına dönüşmüş bulunuyor.

Des İstanbul İl Başkanı Selçuk TÜTAK, tespit ettiği ve sakıncalı gördüğü durumları madde madde sıraladı:

Sadece puan üstünlüğünün dikate alınması hata olur

•Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine ilk defa atanacaklarda sınav şartı aranmaması, puan üstünlüğüne göre atama yapılacak olması bu okullarımızın verimini ve Başarsını düşürecektir. Adından başarı ile söz ettiren bu kurumlarımız, belirli kriterlere sahip olmayan emekliliği gelmiş öğretmenlerle dolup taşacaktır. Başarılı öğrencilerle sürekli kendisini yenilemesi gereken hizmet puanı yüksek öğretmenler öğrencilerin isteklerine cevap veremeyecektir. Hizmet puanı yüksek ve kendini geliştiren değişime ayak uyduran öğretmenlerimizi tenzih ediyorum. Fakat istisnalar kaideyi bozmayacaktır. Genç,  dinamik, teknolojiye ayak uyduran ve kendisini sürekli yenileyen hizmet puanı düşük öğretmenler saf dışı bırakılıyor ki bu büyük bir hata olur.

Valiliklere atama izni özerkliğe geçiş demektir

• Valiliklere atama hakkı verilince her yerde çalışabilirim diyen bir öğretmen 81 ile ayrı ayrı mı müracaat edecek?  Yoksa atama isteği bir il ile mi sınırlı olacak? Bu madde eğitim ve öğretimin birlik ve bütünlüğünü bozacak özerklik geçişi niteliğindedir. Derhal vazgeçilmelidir.

İtiraz sınav komisyonuna olmaz

• Madde 23’ün 2. bendinde beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerinin uygulama sınavına yapacağı itirazların yine bu sınavı yapan komisyona yapılacak olması tam anlamıyla bir hayal kırıklığıdır. Bu itirazların sınav komisyonu dışında bağımsız bir komisyona yapılması daha makul ve daha adaletli olur.

"Bir defaya mahsus" ifadesi çıkarılmalıdır

•Lisansüstü eğitimler için bir defaya mahsus belirli ünvanlara verilecek olan puanlar fırsat eşitliğine aykırıdır. Şu anda doktorasına devam eden, yüksek lisans yapan ve yakın zamanda bu ünvanlara sahip olmak isteyenler için bir hayal kırıklığıdır. Bu maddeden ‘’Bir defaya mahsus’’ ifadesi çıkarılmalıdır. Gelişim ve değişim isteğini teşvik edici nitelikte düzenlenmelidir.

"En çok ihtiyaç duyulan yere" ifadesi çıkarılmalıdır

•36. Maddenin b bendi aile yapısının bütünlüğüne, birlikteliğine ve düzenine karşı bir çok olumsuzluk barındırmaktadır. Daha önce zorunlu görevini fazlasıyla tamamlamış öğretmenlere eş durumundan dolayı tekrar bu bölgelerde çalışma zorunluluğu getirilmiştir. Öğretmenler evlenirken bile bu durumları düşünmek zorunda bırakılmışlardır.  Öğretmenler tayin istemediğinde ise ayrı kalmak zorunda bırakılacaklardır. Bu madde evli öğretmenlerimizi şimdiden tedirgin etmiş motivasyonlarını bozmuştur. Bu maddede  ‘en çok ihtiyaç duyulan yere’ ibaresi çıkarılmalıdır.

Önceki hizmetlerin yok sayılması kabul edilemez

•Eş durumu atamalarında son çalışılan işyerine bakıp önceki hizmetlerin yok sayılması kabul edilemez bir durumdur. Aynı bölgede 10 sene çalışan ve herhangi bir sebeple başka bir kuruma atanan öğretmen ile hiç çalışmayan çalışmaya yeni başlayan bir öğretmen aynı kefeye konulmuştur. Bu mağduriyetleri giderecek düzenleme yapılarak bu sorun da çözüme kavuşturulmalıdır.

Selçuk TÜTAK, Bakanlığımız umarız ki öğretmenlerin istek ve arzularına kulak verir, tepkilerine ve feryatlarına kulaklarını tıkayıp motivasyonlarına bir darbe niteliği taşıyan maddeleri yürürlüğe koymaz. Bundan sonra atılacak her adım çok önemlidir. Eğitim bir ülkenin alın yazısı niteliğindedir. Bir ülkeyi göklere de çıkarabilir, yerlerde de süründürebilir. Eğer biz göklerde yerimizi almak istiyorsak öğretmenleri işin merkezinde tutmalıyız. Öğretmenlerin onayı alınmadan yapılan her bir değişiklik, yenilik, açılım değişim vs. iyi niyetli de olsa amacına ulaşamayacaktır.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.