logo yeni

ÖĞRETMENLERİN ROTASYONU ÇALIŞTAYDA TARTIŞILACAK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen12Milli Eğitim Bakanlığı, web sayfasından görüşlere açtığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağıyla ilgili elektronik ortamda aldığı görüşler dışında Çalıştay düzenlemeyi düşünüyor.

Hafta içinde Ankara’da bir araya gelecek öğretmen ve idarecilerin katılımıyla toplanacak Çalıştay ile taslak hakkındaki görüş ve eleştiriler tartışılacak. Çalıştayda özellikle taslağın en fazla eleştiri alan bölümü, yani öğretmenlere rotasyon getiren düzenlemeler tartışılacak ve Bakanlık tarafından konu karara bağlanacak.

Rotasyon süresi uzayabilir

Çalıştay sonrasında 8 yıllık sürenin uzatılması veya il içindeki rotasyonun ilçe içi rotasyon şeklinde uygulanması da sözkonusu olabilir.

Hesaplamalara göre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 436 bin öğretmen 8 yıllık görev süresini doldurdu. Ancak bu öğretmenlerin sadece 120 bini  aynı okulda 8 yılını doldurduğu için taslakta yer verilen rotasyon hayata geçerse bu durumdan etkilenecek.

Ankara’da düzenlenecek Çalıştaya katılacak öğretmen ve okul yöneticilerinin ise farklı illerden ve branşlardan rastgele yöntemle seçileceği söyleniyor.

Öğretmenler rotasyonun kaldırılmasını istiyor

Öğretmenlerin umudu ise 8 yıllık sürenin ve rotasyon uygulamasının tamamen kaldırılması veya en azından 12 yıl ya da daha üstüne çekilmesi yönünde. 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.