logo yeni

ÖĞRETMEN ROTASYONU CİDDİ HUZURSUZLUKLARA YOL AÇTI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

yer-degistirmeTürk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK öğretmen rotasyonuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Rotasyon ciddi huzursuzluklara yol açtı

Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağını kamuoyuna açıkladığını belirterek, Yönetmeliğin özellikle bulunduğu yerde 8 yılını dolduran öğretmenleri rotasyona tabi tutulmasına ilişkin hükmünün ciddi huzursuzluklara neden olduğunu söyledi.

Koncuk 18. Milli Eğitim Şurası’nı hatırlatarak, Tebliğler Dergisi’nde yayınlanan ve dönemin Milli Eğitim Bakanının imzası bulunan Şura Kararlarının, “EĞİTİM ORTAMLARI, KURUM KÜLTÜRÜ VE OKUL LİDERLİĞİ” başlıklı bölümün 26. Maddesinde yer alan“Güçlü okul kültürlerinin oluşturulup sürdürülebilmesi için okullarda öğretmen ve yöneticilerin uzun süreli istihdamını sağlamaya dönük tedbirler alınmalıdır.” ifadesine dikkat çekti.

Öğretmene rotasyon uygulaması 2023 vizyonuna ters

Koncuk iktidarın daha dört yıl önce 2023 Vizyonu iddiasıyla aldığınız kararın tam aksi istikametinde bir uygulamayı, yine aynı pişkinlikle eğitim çalışanlarının önüne nasıl getirdiğini belirterek, “Kendinize gelin ve bir an önce eğitim çalışanlarını huzursuz eden ve eğitim ortamlarını içinden çıkılamaz yeni bir karmaşaya sevkedecek olan böylesi bir uygulamayı gündeminizden çıkarınız.” İfadelerini kullandı.

Mahrumiyet tazminatı

Rotasyon uygulamasının, iş verimliliğinin artırılması amacına katkı sağlamayacağını ve bu uygulama ile öğretmenlerin, her yıl yeni bir öğrenci ve veli profiliyle muhatap olduğunu ifade eden Koncuk, “Eğer Bakanlık olarak yaşanan tayin ve atama problemini aşmak istiyorsanız bunun başkaca yolları vardır: Her il özelliğine göre hizmet bölgelerine ayrılır, o bölgenin mahrumiyet derecesine göre de görev yapan öğretmene tazminat ödenir. Böylece taşradan merkeze doğru ödenen kademeli tazminat ücretiyle, belli eğitim bölgelerinde yaşanan öğretmen sıkıntısının önüne geçilmiş olur.” dedi.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.