logo yeni

ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU MAZERETİ BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen11Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde yer verdiği “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” taslağındaki eş durumu mazereti atamasının zorlaştırılması Meclis’te gündeme geldi.

Ankara milletvekili Gülsün BİLGEHAN konuyla ilgili hazırladığı önergesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde görüşe açılan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağında öğretmenlerin aile birliği mazeretiyle atanma talebinde bulunmaları için, “eşlerin talep edilen yerde son üç yıldır sigortalı olarak çalışması” koşulu getirildiğini ve Bakanlığın, mevcut durumda bunu iki yıl olarak uyguladığını belirterek, Bakan Nabi AVCI’nın yanıtlaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti:

"1-Bu yönetmelik, taslağı, bakanlığınızın web sitesine konulduğu haliyle yürürlüğe girecek midir?

2-Taslağın bu haliyle yürürlüğe girmesi durumunda, atama talebinde bulunmaya hazırlanan ve eşi 2 yıldır sigortalı olarak çalışmakta olan öğretmenlerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

3-Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 yıllık sigortalılık süresini 3 yıla çıkarması, öğretmenlerin kazanılmış haklarını geriye götürmek anlamına gelecektir. Bakanlık, öğretmenlerin bu haklarını korumayacak mıdır?

4-Yeni bir yönetmelik taslağı hazırlanmasına gerekçe olarak, devlet memurlarının atamalarımla ilgili çerçeve yönetmelikte yapılan değişikliğin gösterildiği anlaşılmaktadır. Bakanlığınızın, öğretmenlerin haklarını kısıtlamak yerine, çerçeve yönetmelikte öğretmenlere istisna getirilmesini talep etmesi, çalışanların haklarının korunması açısından daha doğru bir adım olmaz mı?

5-Söz konusu yönetmelik taslağı yürürlüğe girerse, gelecek planlamalarını mevcut yönetmeliğe göre yapan ve 2 yıl sonra eşlerinin yanına gideceklerini düşünen öğretmenlere, birdenbire 1 yıl daha bulundukları yerde kalma zorunluluğu getirilecektir. Öğretmenlerin aile birliklerinin, ruh ve beden sağlıklarının bozulması, eğitim öğretimin kalitesini düşüren bir etken olacaktır. Bakanlığınız bunu önlemek için, en azından bu yıl gerçekleştirilecek atamalara, kadar yeni yönetmeyi bekletmeyi planlamakta mıdır? "

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.