logo yeni

YENİ ATANAN ÖĞRETMENLERİN GÖREV YERLERİNDE EN AZ 4 YIL GÖREV YAPMASI AMAÇLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen14Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mardin’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl 40 bin yeni öğretmen ataması yaptıklarını belirterek, bu öğretmenlerin yüzde 72'sinin bölgedeki 23 ilde görevlendirildiğini, ayrıca son 3 yılda sadece bu illerde 100 bin yeni öğretmen görevlendirildiğini kaydetti.

Öğretmen doluluk oranı %88

Bakan Avcı, Türkiye genelinde ortalama öğretmen doluluk oranının yüzde 88, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu oranın yüzde 91 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 89 olduğunu vurgulayarak, “Son 3 yıldaki rakamlar çok açık bir biçimde gösteriyor ki eğitim hizmetleri konusunda zaten Bakanlığımız en büyük payı alıyor. Bunun da en büyük bölümü bu bölgedeki illerimizde değerlendiriliyor." ifadelerini kullandı.

Avcı, bölgede en büyük sorunlardan birinin görev yapan öğretmenlerin hizmet süresiyle ilgili olduğunu, hazırlanmakta olan yasal düzenlemeyle bu sorunu aşacaklarını belirtti.

Yeni atanan öğretmenler için en az 4 yıl

Mili Eğitim Bakanı, Bakanlık olarak öğretmenlerin Türkiye genelinde atandıkları yerde en az 4 yıl görevlerini tamamlamaları konusunda kararlılıklarını vurgulayarak, “Özellikle ilkokullarda öğretmen değişiklikleri öğrenciler üzerinde ciddi travmatik etkilere neden olabiliyor. İlkokulda özellikle öğretmenlerle öğrenciler arasında çok güçlü duygusal bağ oluşuyor. Öğrencilerimizin alıştıkları öğretmenlerinden ayrılmaları doğru değil. Öğretmenlerimiz de bundan zaten şikayetçi. Ataması yapılan öğretmenler göreve başladığı yerde 4 yıl görevini sürdürecek." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.