logo yeni

ÖĞRETMENLERİN ADAYLIĞA GİRİŞİ VE ASALETEN ATANMASI NASIL OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen5Üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmen olarak atanmayı bekleyen veya öğretmenlik mesleğine giremediği için başka mesleklerde görev yapanların sayısı her geçen gün artarken, 14 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6528 sayılı Kanun ve 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı Kanunda yapılan değişikliklerden sonra öğretmenlik mesleğine giriş daha da zor hale geldi.

1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununda yer alan mevcut düzenlemelere göre, öğretmenlik mesleği; adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılmış ve bu basamaklara giriş veya geçiş usulleri de farklı esaslara bağlanmıştır. Burada sadece öğretmenliğe atama aşamasına kadar olan dönem üzerinde durulacaktır.

**Aday öğretmen

Aday öğretmenliğe atanabilmek için;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan şartları taşımak,

-Atama yapılacak öğretmenlik alanı için belirlenen yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

-Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve/veya Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olmak

gerekmektedir.

**Asil öğretmen

Asil öğretmenliğe atanabilmek için;

-En az bir yıl fiilen aday öğretmen olarak çalışmış olmak,

-Adaylık döneminde aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almamış olmak (asil memurluğa atanmış olan aday öğretmenler hariç),

-Performans değerlendirmesine göre başarılı olmak,

-Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak

gerekmektedir.

Sadece sözlü sınav ya da yazılı sonrası sözlü sınav yapılması durumunda, sözlü sınavda aday öğretmenler;

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü,

b) İletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti,

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,

d) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri

yönleriyle sınav komisyonu tarafından değerlendirilirler.

Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanır.

**Başarılı sayılmayan aday öğretmen

Asil öğretmenliğe atanabilmek için yapılacak “yazılı ve sözlü” ya da sadece “yazılı” veya “sözlü” sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler, bulundukları il içindeki veya dışındaki başka bir okulda görevlendirilir.

Başka bir okulda görevlendirilen aday öğretmenler, bir yılsonunda yeniden değerlendirmeye tabi tutulur ve gerekli koşulları taşıyor olması halinde tekrar yazılı ve/veya sözlü sınava alınır.

Aday öğretmenlik süresi sonunda sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste ikinci defa sınavda başarılı sayılmayanlar, aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişikleri kesilir. Asil öğretmen olarak atanma hakkını elde edemeyenlerden, öğretmenliğe başlamadan önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aday memurluğu kaldırılıp asli memurluğa atanmış olanlar, Bakanlıkta durumlarına uygun memur kadrolarına atanırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.