logo yeni

SAĞLIK MAZERETİNE İSTİNADEN MEMUR NASIL YER DEĞİŞTİRİR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

hasta4Kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu yer değiştirme suretiyle atamaya tabi kadrolarda görev yapan Devlet memurları, hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan, sağlık mazeretlerine istinaden istekleri üzerine başka yerlere atanabilmektedirler.

Zorunlu yer değiştirme kapsamındaki memurun, bulunduğu hizmet bölgesi ve/veya hizmet alanındaki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın isteği üzerine yer değiştirebilmesi, aile birliği ve can güvenliği mazeretlerinin yanı sıra sağlık mazeretleri ne istinaden de mümkün olabilmektedir.

Sağlık mazeretine dayalı yer değiştirme

Kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğinin eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi durumunda, memurlar sağlık mazeretine istinaden yer değiştirebilmektedir.

Devlet memurları sağlık mazeretine istinaden yer değiştirirken, aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına atanabilir. Mazeretin bu şekilde karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir.

Sağlık mazeretinin belgelendirilmesi

Sağlık mazereti nedeniyle yer değiştiren memurlar, mazeretlerinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendirmek zorundadır.

Sağlık mazereti nedeniyle zorunlu çalışma süresini tamamlamamış olan memurlar, mazeretlerinin sona ermesi durumunda, zorunlu hizmet süresinin eksik kalan kısmını tamamlamak zorundadır.

Memurların, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme suretiyle atanması, atanma dönemlerine tabi değildir.

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.